25 milyon araç sahibini yakından ilgilendiriyor: 1 Ağustos’a kadar yaptırmayanlar ceza…

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için yurt genelinde ödemeler alınmaya devam ediyor. Bilindiği üzere her yıl Ocak ayında birinci ödeme, Temmuz ayında da ikinci ödeme yapılıyordu. Ödemeler altı aylık dönemlerde değişmemekle birlikte ikiye bölünüp taksitlendiriliyor. Misal halde altı ay içerisinde meydana gelen enflasyon farkı ikinci taksite de yansıtılmıyor. Pekala, MTV ikinci taksit ödemesi ne vakit sona erecek?

MTV ÖDEMELERİ İÇİN SON GÜN!

Yurt genelindeki milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesinin son günü 31 Temmuz’dur. Lakin 31 Temmuz bu yıl Pazar gününe denk geldiği için yılın ikinci taksit ödemesi 1 Ağustos Pazartesi gününe ertelendi.

Araç sahipleri, 1 Ağustos Pazartesi günü mesai saatleri içerisinde Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (GİB) mutabakatlı olduğu kurumlardan yahut direkt GİB’den ödemelerini yapabilecek.

MTV ÖDEMELERİNİN TARİHLERİ

Motorlu vasıtası olan bireyler senede iki sefer olmak kaydıyla MTV ödemesi yapmaktadır. MTV hissesi Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir.

Sene içerisinde belirlenen sayı, ikiye bölünür ve bu iki ayda taksitlendirilerek araç sahiplerine yansıtılır. 1-31 Ocak ve 1-31 Temmuz tarihlerinde, mesai saatleri içerisinde GİB’in belirlediği kurumlardan ödemeler alınmaktadır. 

NASIL ÖDENİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV) günümüzde fizikî ortamda ve çevrim içi ortamda ödemek mümkündür. Araç sahipleri Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın resmi internet sitesine girerek, “Borç Öde ve Sorgula” kısmından internete açık banka ve kredi kartlarıyla MTV ödemelerini gerçekleştirebilir.

Bunun dışında araç kaydınızın bulunduğu Vergi Dairesi’nden, e-Devlet’ten ve mutabakatlı kamu bankalarının taşınabilir uygulamalarından da ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ÜCRETİN BELİRLENME SÜRECİ

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tek tip vergi çeşidi değildir. Araçtan araca farklılık gösterir. 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun ‘Yetki’ başlıklı 10. hususunda de bu değişikliğe işaret edilmiştir. Buna nazaran, MTV belirlenirken aracın motor silindir hacmi; tabiata saldığı emisyon oranı, aracın koltuk sayısı; yaşı ve vasıtanın pahası de hesaba katılır. Buna ek olarak yıllık enflasyon oranı da MTV üzerinde belirleyici olur.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MTV ÜCRETİ

2022 yılı itibariyle en düşük MTV ödemesi 32 TL’dir. 16 yaş ve üzeri, 100-250 CC motoru bulunan bireyler bu yıl 32 TL ödeme yapacak. Yılın en yüksek ödemesi de 62 bin 633 TL ile 4001 CC ve üzeri motordaki vasıtalar için belirlendi. 20 ton ve üzeri yüke sahip uçak ve helikopterlerin MTV bedeli 106 bin 236 TL meblağında.

MTV NEDİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), yıl içerisinde araç sahiplerinin iki kez ödemekle yükümlü olduğu bir vergi tipidir. Bu vergi kaleminin kaideleri Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenmiştir. Bu kalem en düşük silindir hacmine sahip iki tekerlekli motorlardan helikopter ve uçaklara varıncaya dek geniş bir kapsamda kıymetlendirilir. Araç, sicil kaydı yaptığı günden itibaren MTV’ye dahil edilir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR MTV’YE OLAĞAN Mİ?

Elektrikli arabalar, motorlar ve elektrikle çalışan araçlar da (EV yahut Electric Vehicles) Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutuluyor.

Bu araçların vergileri motor gücüne nazaran belirleniyor. 2022 yılı itibariyle 70 kW güce sahip aracın MTV’si 328.4 TL, 240 Kw gücündeki vasıtanın MTV’si 15 bin 658,4 TL meblağında oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.