5 yıldır Leo için savaşıyor

Urla’da yaşayan Demirbilek Yiğit (45), İtalya’da sevgilisi Ilaria Alasondra’dan doğan oğlu Leonardo Maximus Yiğit’in (7) velayetini alabilmek için 5 yıldır hukuk uğraşı veriyor.

Almanya’nın başşehri Berlin’de doğduktan sonra 2013 yılında İtalya’ya yerleşen Demirbilek Yiğit, Floransa Üniversitesi’nde mimarlık okuyan Ilaria Alassondra Sassone (33) ile birbirlerini sevdiler.

Çiftin, Leonardo Maximus Yiğit ismini verdikleri bir oğulları oldu. Daha sonra Sassone ile Yiğit ayrıldı. İtalya’da ortak velayet kararının akabinde Leonardo’nun oturduğu yeri belirleme hakkı babaya verildi.

Leonardo, 3 yaşında babası ile birlikte İzmir’e yerleşti. Daha sonra Sassone’in talebi ile İtalya mahkemesinde oturma hakkı anneye verildi. Baba Yiğit, Türkiye’de velayet davası açtı. Leonardo için 2 kere İtalya’ya geri iade kararı ise istinafta bozuldu. 15 Eylül’de velayet duruşması İzmir’de görülecek.

‘AYRILDIKTAN SONRA ANNESİ ÇOCUĞU KAÇIRDI’

Urla’daki konutlarında babası, iki kedi ve bir köpek ile ömrünü sürdüren Leonardo Maximus Yiğit, bu yıl birinci sınıfa başladı. Leonardo’nun konutuna ve arkadaşlarına çok bağlandığını anlatan Demirbilek Yiğit, “Ayrıldıktan sonra annesi çocuğu kaçırdı, 6 ay göstermedi. İtalyan mahkemesine şikayette bulundum. Çocuğun yanımda kalmasına karar verildi. Uzmanların hazırladığı raporla annesinin çocuğa ağır bir travma yaşattığı kanıtlandı. Kontrole geldiklerinde, ‘Türkçe konuşursan, İtalyan kültürünü yaşatmazsan; çocuğunu elinden alırız’ dediler. Türkiye’ye tatile geldiğimiz sırada pandemi başladı ve geri dönemedik. Burada işimi kurdum ve çocuk anaokuluna başladı” dedi.

‘TÜRK YETKİLİLERDEN TAKVİYE BEKLİYORUM’

Leonardo’nun keyifli olduğunu söz eden Yiğit, “Leo, burada okulunu ve arkadaşlarını çok seviyor. Epey toplumsal bir çocuk. Doğduğu yer değil; lakin yaşadığı yer Türkiye. Leo’yu kaybedebileceğimi aklımdan bile geçirmiyorum. Çocuklar yaşadığı yere 2 yaşından sonra bağlanır. Buradaki konutu ve hayvanlarını çok seviyor. Leo’yu, buradan koparmak bir travmaya neden olur. Türk yetkililerden takviye bekliyorum” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.