ABD’den Çin’e Tayvan uyarısı: Risk düzeyini düşürün

Tayvan’ı demokratik yollarla kendi toprakları üzere yönettiğini sav eden Çin, bölgedeki tansiyondan Washington’ı sorumlu tutarak ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin karşılığını askeri tatbikatlar düzenleyerek veriyor.

Avustralya ve Japonya’yı da içine alan bölgeye yaptığı seyahat kapsamında ABD’nin Pasifik’teki adası Guam’da bulunan Kendall gazetecilere verdiği demeçte, “Tehlikeli vakitlerde yaşıyoruz” dedi.

Çin’in, adanın üzerinden füze fırlattığını ve Tayvan Boğazı’nın orta sınırını tekraren geçtiğini hatırlatan Kendall, Tayvan etrafındaki tatbikata atıfta bulunarak Pekin’in çok kışkırtıcı atılımlar yaptığını söyledi.

Kendall, “Çin’in, konuşmacının (Pelosi) ziyareti sırasında giriştiği askeri faaliyetler risk düzeyini artırdı ve bir dizi kuralı ihlal ettiler. Hududu geçmek bunlardan biriydi, Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine ateş açmak ve Tayvan’a ateş açmak da (diğer ihlallerdendi)” dedi.

Japonya, Çin’in ateşlediği füzelerden beş adedinin ekonomik bölgesine düştüğünü bildirmişti. Kendall, olayla ilgili “Bunlar bölgede barış ve istikrarı teşvik etmek için tasarlanmış hareketler değil, çok kışkırtıcı ve risk düzeyini artırıyor” dedi.

Kendall, Çin’in orta çizgiyi geçmesinin detayları hakkında direkt yorum yapmaktan kaçınırken, Pekin’in Pelosi’nin seyahatine çok reaksiyon verdiğini söyledi.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, birçok komşusunu ve ABD’yi endişelendiren, kapalı savaş uçakları ve uçak gemileri geliştirmek de dahil olmak üzere etkileyici bir askeri modernizasyon programını yönetiyor.

Washington’un Çin’in askeri modernizasyonundan telaş duyduğunu belirten Kendall, “… biz de (Pekin’in) bölgedeki hareket üslubundan telaş duyuyoruz ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.