Ali Erbaş: Ey Danimarkalılar Kur’an okuyun, Türk bayrağını tanıyın

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Danimarka’daki aşırı sağcı Patrioterne Gar Live (Vatanseverler Canlı Yayında) isimli grubun 24 Mart’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde düzenlediği eyleme tepki olarak sosyal medya hesabından İngilizce ve Türkçe mesaj yayınladı.

Ali Erbaş, Danimarkalılara Kuran okuma çağrısında bulunduğu mesajında şöyle dedi:

“Ey Danimarkalılar! Nice insanlar Kur’an sayesinde kötülüklerden uzaklaşıp iyilerden oldu. Türk bayrağı da uğruna şehit olanların kanlarından rengini aldı. Gelin, Kur’an’ı okuyarak ve Türk bayrağını tanıyarak içinizdeki kötülere en büyük cevabı verin!”

NE OLMUŞTU?

AA’nın aktardığına göre, Danimarka’da dün (24 Mart) Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağı ve Kuran’a saldırı düzenlendi. Danimarka’daki aşırı sağcı Patrioterne Gar Live (Vatanseverler Canlı Yayında) isimli grubun düzenlediği eylem, Facebook hesaplarında da canlı yayınlandı.

Eylem sırasında Danimarka Müslüman toplumundan bir kişi ise yanında getirdiği hoparlörden Kuran’dan sureler ve Danca mealini yayınladı. Eylem sırasında herhangi bir şiddet olayı yaşanmazken Danimarka makamlarının, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’ni önceden bilgilendirdiği ve gereken güvenlik önlemlerini aldığı öğrenildi. Eylemden önce ve sonra Türkiye’nin tepkisinin, uyarılarının ve beklentilerinin Danimarka makamlarına güçlü bir şekilde bildirildiği de belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir