Almanya’da maymun çiçeği virüsü için 21 günlük karantina talebi

Lauterbach, Bremen kentinde Robert Koch Enstitüsü (RKI) Lideri Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği virüsü ile ilgili yaşanan durumun bir pandeminin başlangıcı olmadığını belirterek virüsün ve bununla nasıl uğraş edileceğinin bilindiğini söyledi.

Bu çeşit olayların geçmişte de ortaya çıktığını, lakin durumun ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Lauterbach, temas takibi ve dikkatli olmayla virüsün denetim altına alınabileceğini lisana getirdi.

KARANTİNA TALEBİ

Lauterbach, endeminin erken evrelerinde sert ve erken müdahalenin değerli olduğunu, bundan ötürü eyaletlerin uygulaması için RKI ile birlikte tavsiyeler geliştirdiklerini, bu tavsiyelerin en değerli kısmının virüse yakalananların en az 21 gün karantinaya alınması olduğunu belirtti.

Lauterbach, bu virüsün bulaştığı bireyler ve bunlarla temas edenlere de 21 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiklerini söz etti.

Virüsün yayılmasını önlemek için riski kümelerini bilgilendirmek gerektiğini vurgulayan Lauterbach, şu anda risk kümesinin öteki erkeklerle cinsel bağlantıya giren erkekler olduğunu bildirdi.

Lauterbach, gelecekte öteki risk kümelerinin da ortaya çıkabileceğini, bunu engellemek istediklerini anlattı.

Dünya Sıhhat Örgütü ve Avrupa’daki öteki kurumlarla da irtibatta olduklarını aktaran Lauterbach, bu virüsü Avrupa’da durdurulabileceklerini kaydetti.

RKI Lideri Wieler de son periyotta maymun çiçeği virüsünün birçok ülkede görüldüğünü, 16 ülkede 177 olayın ortaya çıktığının bilindiğini söyledi.

Almanya’da birinci olayın 22 Mayıs’ta görüldüğünü belirten Wieler, ülkede şimdiye kadar RKI’ye 5 maymun çiçeği virüsü olayı bildirildiği bilgisini paylaştı.

Wieler, bunların hepsinin erkek olduğunu lakin virüsün herkese bulaşabileceğini tabir etti.

Ülkede diğer hadiselerin ortaya çıkmasının beklendiğine işaret eden Wieler, mevcut bilgilere nazaran şu an genel nüfusun sıhhatine yönelik riskin düşük olduğu kaydetti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.