Bakan Nebati ‘Finansal İstikrar Komitesi’ni 5. kez topladı

Finansal İstikrar Komitesi’nin 5. toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati başkanlığında yapıldı.

Toplantıyı Bakan Nebati şöyle duyurdu: “Finansal İstikrar Komitesi 5. Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Ekonomik gelişmelerin, ülkemiz finansal sistemine olan tesirlerini, bankacılık ve sigortacılık bölümlerindeki son devir gelişmeler ile makro ihtiyati siyaset önlemlerinin kredi piyasasına olan tesirlerini kapsamlı bir formda ele aldık. Önümüzdeki süreçte, Komitemiz, eş güdüm ve iş birliği içerisinde gerekli görülen adımları kararlılıkla atmaya devam edecektir.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı da toplantıya ait şu açıklamayı yaptı:

“Küresel ekonomik gelişmelerin, ülkemiz finansal sistemine olan tesirlerinin değerlendirildiği toplantıda;

– Global enflasyondaki ve emtia fiyatlarındaki seyrin önümüzdeki periyotta makro ekonomik göstergelere muhtemel yansımaları
– Global finansal şartlardaki sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkelere tesirleri, ayrıntılı bir halde ele alınmıştır
Bankacılık ve sigortacılık kesimlerindeki son devir gelişmeler mercek altına alınmıştır.
– Türk bankacılık bölümünün temel göstergelerindeki güçlü duruş devam etmekte olup, sigortacılık kesimi ve sermaye piyasalarının iktisada olan katkılarının sürdüğü görülmektedir.
– Makro ihtiyati siyaset önlemlerinin bilhassa kredi piyasasına olan tesirleri tahlil edilmiş ve finansmana erişim imkanlarına tesirleri değerlendirilmiştir.
– Komite, önümüzdeki devirde daha evvel belirlenen siyaset çerçevesinde gerekli adımların atılmasında üyelerinin ortasındaki eş güdüm ve iş birliğini sağlamaya devam edecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.