Bakan Varank: Uzaya gidecek birinci Türk bu sene bitmeden aşikâr oluyor

Saklıkent-Antalya Gökyüzü Müşahede Şenliği’nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın iştirakiyle yapıldı. Açılışta Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri Atay Uslu, Kemal Çelik ve Tuba Vural Çokal, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Kepez Belediye Lideri Hakan Tütüncü, çok sayıda davetli de yer aldı.

Saklıkent Gökyüzü Müşahede Şenliği’nin açılış programında konuşan Bakan Mustafa Varank, pandemi ve orman yangınları nedeniyle müşahede aktifliğinin 2 yıldır düzenlenemediğini belirterek, “Gördüğüm coşku ve heyecandan anlıyorum ki, aslında hepimiz Saklıkent’te göğe bakmayı özlemişiz. Burası ülkemizdeki birinci müşahede aktifliğine konut sahipliği yapan çok özel bir yer. Gökyüzü meraklılarıyla burada tutuşturduğunuz bilim ve teknoloji meşalesi artık Anadolu’nun birçok kentine yayıldı” dedi.

DHA

VAN’DA KALAŞNİKOF YERİNE TELESKOP

Diyarbakır’daki gökyüzü müşahede şenliğinin akabinde Van’da terör örgütünün dağa eleman devşirmek için kullandığı yerde gökyüzü müşahede aktifliği düzenlediklerini belirten Bakan Varank, “Birileri gençliğin eline kalaşnikoflar verip, onları dağa vefata gönderirken, biz çocuklarımızın ellerine teleskoplar vererek onları uzaya ve bilime yönlendiriyoruz. Biliyorum ki bu sözlerim birilerini epey rahatsız ediyor. Fakat ben bu gerçeği her yerde söylemeye, haykırmaya devam edeceğim. Zira biz terörün kökünü kazıdığımız üzere, her yerden terörün bütün izlerini de silip atacağız. O bölgeler artık kan ve gözyaşıyla değil, bilim ve teknolojiyle anılacak” dedi.

ERZURUM’DA AVRUPA’NIN EN BÜYÜK TELESKOBU

Van’dan sonra Erzurum’da düzenlenen aktifliği anlatan Bakan Varank, yakın bir gelecekte Erzurum’un isminin uzay çalışmalarında çok daha sık duyulacağını söyledi. Varank, “Çünkü biz yaptığımız dev bir yatırımla Avrupa’nın alanındaki en büyük teleskobunu Erzurum’da inşa ettiğimiz Doğu Anadolu Gözlemevi’ne kuruyoruz. Yüksek çözünürlüğü ve sahip olduğu teknolojiyle Hubble teleskobuyla yarışabilecek bir teleskop olacak. Böylelikle dünya çapında ses getirecek işlere inşallah Erzurum’da imza atılacak” diye konuştu.

DHA

3 AKTİFLİĞE 30 BİNİN ÜSTÜNDE İŞTİRAK OLDU

Harcanan emeklerin karşılık bulduğu ve tüm Türkiye’den şu ana kadarki 3 gökyüzü aktifliğine iştirakin 30 bini aştığını anlatan Bakan Varank, Saklıkent’i ise şöyle anlattı:

“Buranın ne farkı var, burada ikisi robotik olmak üzere tam otomatik 4 optik teleskobumuz Gözlemevi’nde bulunuyor. 500’e yakın ulusal ve memleketler arası müşahede projesiyle çok sayıda keşfe de burada imza atıldı. Bu teleskopları ziyaret edebileceksiniz, ay, Satürn, Jüpiter, Güneşi incelediğimiz teleskobu sizler de inceleyebileceksiniz. Yalnızca gece değil, gün boyunca devam eden etkinliklerimiz var. Uzay ve astronomi dolu 4 gün sizleri bekliyor.”

TEKNOLOJİK VE EKONOMİK BAĞIMSIZLIK

Bir ülkenin bağımsızlığının teknolojik ve ekonomik bağımsızlığıyla eş bedelde olduğunu belirten Varank, “İşte biz de tam bu noktada tam bağımsız Türkiye’yi inşa etmek üzere sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ulusal teknoloji atılımı vizyonumuzu ortaya koyduk. Bu vizyon Türkiye’yi teknoloji üretiminde küresel bir üs yapmanın adımıdır. Savunma sanayiinden otomotiv kesimine, uzay bilimlerinden yazılım teknolojilerine kadar ortaya koyduğumuz siyasetlerin bir bütünüdür” dedi.

İLK TOGG’LAR 29 EKİM’DE ÜRETİM BANDINDAN İNİYOR

Bu vizyon çerçevesinde yürütülen çalışmaların meyvelerini verdiğini de söyleyen Bakan Varank, “Savunma sanayiinde ülkemizin ortaya koyduğu muvaffakiyet herkesin malumu. Bayraktar’dan TCG Anadolu gemisi ve ulusal muharip uçağa kadar birçok kritik teknolojiyi artık yerli ve ulusal imkanlarımızla kendimiz geliştirebiliyoruz. Ürettiğimiz İHA’lar şimdiden savaşların bahtını değiştirmeye başladı. Otomotiv bölümünde TOGG’la tarih yazmaya hazırlanıyoruz. Doğuştan elektrikli bu teknolojik aracımızla değişen ve dönüşen otomotiv kesiminde yeni bir merkez olma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. 29 Ekim’de TOGG fabrikasının açılışını yaparak birinci seri üretim araçları üretim bandından indireceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde 100 yıllık bir hayali gerçekleştirerek insanımızın aslında inandığında neleri başarabileceğini bir kere daha tüm dünyaya göstermiş olacağız.”

UZAYA GİDECEK BİRİNCİ TÜRK VATANDAŞININ SEÇİM SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Hükümet olarak titizlikle üzerinde durdukları ulusal uzay programına sürat kesmeden devam ettiklerini de anlatan Bakan Varank, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderilecek birinci Türk’le ilgili seçim süreci hakkında da şu açıklamada bulundu:

“Milli müşahede uydumuzu inşallah 2023 yılı başında yörüngesine fırlatacağız. Seçilecek bir Türk vatandaşını bilimsel faaliyetler gerçekleştirmek üzere 10 günlüğüne Memleketler arası Uzay İstasyonu’na göndereceğiz. Buradaki seçim süreci büyük titizlikle devam ediyor ve bu topluluk içerisinde oraya canla başla gitmek isteyen gönüllüler var. Bakalım ülkemizi gururla Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda kim temsil edecek, bayrağımızı Memleketler arası Uzay İstasyonu’na birinci kim taşıyacak, biz de heyecanla bu süreçleri takip ediyoruz. İnşallah bu müddet bitmeden uzaya gidecek birinci vatandaşımızı da kamuoyuyla paylaşmış olacağız.”

18-21 Ağustos tarihleri ortasındaki Gökyüzü Müşahede Şenliği’nde Türkiye’nin 52 vilayetinden gökyüzü meraklıları, 30 teleskop ve 78 astronomun rehberliğinde saat 04.00’e kadar tüm gezegenler ve gök cisimlerini inceleyecek, gündüzleri de eğitim seminerleri düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.