Cankurtaranların bayram mesaisi

Kurban Bayramı tatili nedeniyle plajlar şimdiden doldu taştı. Yakınlığı nedeniyle İstanbulluların da birinci tercihi Şile’de tedbirler artırıldı. Bu nedenle cankurtaranların ağır mesaisi de başladı.

9 günlük bayram tatilinde kent dışına çıkamayan İstanbullular, Şile plajlarını doldurmaya başladı. Hava sıcaklığına karşın rüzgar ve yüksek dalga uzunluğunun görüldüğü Şile’de boğulma hadiselerinin önüne geçmek için cankurtaran gruplarının de ağır mesaisi başladı. 09.00 ile 19.00 saatleri ortasında vazife yapan cankurtaranlar, bot, jet, ATV, ambulans ve drone ile hizmet veriyor.

“GEÇEN YIL 3 BİN 800 BOĞULMA OLDU”

Şile Ayazma Plajı Cankurtaran Şefi Furkan Mert, “Vatandaşlara cankurtaranların olduğu yerlerde denize girmelerini tavsiye ederim. Bizim mesai saatlerimiz dışında girdikleri vakit biz müdahale edemeyince maalesef can kayıpları ortaya çıkıyor. Geçen yıl bizim kaydımıza geçen 3 bin 800 boğulma olayı oldu. Bunların içerisinde hepsine biz müdahale ettiğimiz için can kaybı yaşanmadı. Mesai saatimiz dışında denize giren 5 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti” dedi.

“ASIL CAN KAYIPLARI VATANDAŞLARIN MÜDAHALESİYLE BAŞLIYOR

Olay yaşandığında birtakım vatandaşların da müdahalede bulunmak istediğine dikkat çeken Mert, “Boğulma olaylarında etrafta bulunan vatandaşlarımız boğulan şahsa müdahale etmek istiyor. Asıl can kayıpları bu stil olaylarda meydana çıkıyor. Boğulan vatandaşımızın can telaşı olduğu için onu kurtaran vatandaşımızı suyun tabanına batırıyor. Lakin bir el koltuk altında, başka elle de boğazdan havaya tutup sırt üstüne yasladığı vakit onu rahat rahat kıyıya çekebilirler. Kıyıya paralel olacak mantarlarımız mevcut. Onları tutturarak çekerek kıyıya yanlışsız yöneltebilir. Onun dışında yapabilecek hiçbir şeyleri yok” diye konuştu.

“JET KURTARICI İLE MÜDAHALE EDİYORUZ”

Vatandaşların kimilerinin da ihtarlara uymadığını belirten Mert, “Onların rahatını sağlayıp  müşahedelerimize devam edip, ekstra bir durum olduğu vakit müdahalemizi ediyoruz. Bilhassa ipin dışında hadiselerimiz olunca jet kurtarıcı ile müdahale ediyoruz. Kıyıdan arkadaşlarımız çıkıyor. Hastanelik hadise olduğu sürece İstanbul İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı ambulanslarımız da mevcut. Ana lokasyonlarda 4 tane botumuz, 49 jetimiz, 18 tane ATV’miz ve 2 tane droneumuz var. Ana plajlar dediğimiz yerlerde 2 ambulansımız mevcut” sözünü kullandı.

“HAYAT KURTARMAK ÇOK GÜZEL”

Ayazma Plajı’ndaki bayan cankurtaranlardan 23 yaşındaki Belkıs Pehlivan ise, “Bu işi severek yapıyorum. Hayat kurtarmak çok hoş. Burada cankurtaran olmasa çok düşünce yaşanırdı. Bir bayan olarak da bunu yapmak çok gurur verici. Yapamazsınız, edemezsiniz, erkek gücüyle tıpkı değil diyenler de oluyor ancak takdir eden kısım daha fazla. Bu da bize gurur veriyor” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.