Daha etraf dostu bir Notre-Dame için çalışmalar başladı

2019’da çıkan yangından sonra ziyaretçilere kapatılan ve onarım çalışmaları süren Paris’in ikonik yerlerinden Notre-Dame, 2024’te kısmen açılmak için hazırlıklar yaparken daha etraf dostu bir tasarım benimsiyor.

Ünlü Paris katedralinin 2019’da yanmasından sonra yeni planlarda, tarihî yapının etrafında daha fazla ağaç ve binanın önünde bir soğutma sistemi içeren daha etraf dostu bir anlayış benimseniyor.

Şehir yetkilileri yaptıkları açıklamada, Paris’teki Notre-Dame Katedrali etrafındaki alanın elden geçirilmesiyle Seine Nehri’ne açılacağını ve böylelikle milyonlarca ziyaretçinin daha kolay geçmesine yardımcı olurken tıpkı vakitte iklim değişikliğinin tesirlerini de azaltacağını belirttiler.

Yetkililer, planlanan değişikliklerin ziyaretçilerin tecrübesini güzelleştireceğini ve yükselen sıcaklıklar karşısında kenti daha sağlam hale getireceğini söyledi. Beşerler, çağdaş bir şey yerine ikonik ortaçağ kilisesinin yine yaratılmasını tercih edeceklerini lisana getirdiklerinden, planlar biraz tartışmaya da neden oldu.

Katedralin doğu tarafı boyunca, alanı serinletecek gölgeli bir avlu oluşturmak için ağaçlar dikilecek. Kiliseyi çevreleyen kaldırımları soğutmak için meydana küçük bir su akışı sağlanacak.

Ayrıca bölgenin karbon ayak izini azaltmak ve turistlere toplanacakları ve yeraltı mezarlarına erişim sağlayacak bir yer sağlamak için de daha evvelki otoparkın alanına bir kapalı gezinti yolu da inşa edilecek.

Katedralin onarımını 2024 yılına kadar Paris Olimpiyatları için tamamlaması beklenirken, etraftaki alanların onarıma fakat katedral tamamlandıktan sonra başlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.