Depodaki doğal gazın elektriği rüzgârdan

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinde kilit role sahip iki yer altı doğal gaz depolama tesisi bulunuyor. Bunlardan biri Tuz Gölü’nün metrelerce altında, diğeri de İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında. Türkiye’nin ilk doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde 2017’de başlayan çalışmalarda sona gelinirken, BOTAŞ ekiplerinin çalışması kapsamında kuyu sondajları da tamamlanıyor. Proje sonunda faaliyete geçecek 18 depolama kuyusundan 9’undaki gaz akış testi, yüzde 100 başarıyla tamamlandı. Bu yıl sona ermesi planlanan projede 3.2 milyar metreküp olan depo kapasitesi 4.6 milyar metreküpe, 28 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesi de 75 milyon metreküpe çıkacak.

Depolama enerjisi…

Tüm tesislerinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefleyen BOTAŞ, Silivri Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisinde de bu doğrultuda hareket ediyor. Tesiste ihtiyaç duyulan elektrik için 4.2 megavat kapasiteli RES kurulumu yapılıyor. RES, genişletme projesi dahil olmak üzere tesislerde kullanılacak elektrik enerjisinin tamamını karşılayacak. RES santrallerinin montaj çalışmaları sürüyor.

Tuz Gölü kapasite artışı: 4.5 kat

Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisinde ise genişleme çalışmalarıyla 1.2 milyar metreküp kapasitenin, 2023’te 5.4 milyar metreküpe çıkması hedefleniyor. Tesisin 40 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesinin ise 80 milyon metreküpe çıkması planlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük gaz keşfinin yanı sıra karadaki depolama tesislerinin de kapasitelerini artırdıklarını belirterek, “Hedefimiz doğal gazda arz güvenliğini sağlamlaştırmak” demişti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.