Ege’de arka arda sarsıntılar… Prof. Dr. Sözbilir’den kritik açıklama

Ege Denizi’nin Kuşadası açıklarında saat 12.56 sırasında 4.7 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. AFAD’ın yaptığı açıklamaya nazaran, saat 13.10’da 5.1 büyüklüğünde bir sarsıntı daha yaşandı. Ege Denizi Kuşadası Körfezi’nde arka arda yaşanan 2 zelzelenin akabinde artçılar meydana geldi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sarsıntı Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında bugün saat 12.56 ve 13.10’da 4,7 ve 5,1 büyüklüğünde zelzelelerin yaşandığını hatırlattı.

30 Ekim 2020’de meydana gelen sarsıntıda Sisam Adası kuzeyindeki Sisam fayının kırıldığını anlatan Sözbilir, şunları kaydetti:

“6,6 büyüklüğündeki sarsıntıdan sonra bölgede değerli bir gerilim birikimi oluştu. Bu durum da bugünkü sarsıntıları tetikledi. Gümüldür, Özdere ve Kuşadası tarafındaki faylar tetiklenmişti. Bugün gerisi arkasına olan zelzeleler 30 Ekim 2020 sarsıntısının tetiklediği bir sarsıntı olarak kıymetlendirilebilir. Sisam Adası güneyinde ve Dilek Yarımadası’nın denizdeki devamında olan fay kırılıyor. Bu fayın en büyük zelzele üretme potansiyeli 6,6 olarak biliniyor. Artık adayı güneyden sınırlayan fay kırılmış oldu. Lakin bu fayın 6,6 büyüklüğüne varan zelzele üretme potansiyeli var.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.