Ekonomik krizin girdabındaki Sri Lanka’da yakıt problemi nedeniyle okullar kapatıldı

Sri Lanka Kamu İdaresi Bakanlığı, temel hizmetleri sürdürenler haricindeki kamu vazifelilerinin, ülke genelinde ‘mevcut yakıt badiresi ve ulaşım tesislerindeki sıkıntılar nedeniyle‘ bugün işe gelmemelerini bildirdi.

Artan yakıt ezası nedeniyle devlet okulları ve özel okullar da kapatıldı.

Ülke genelinde binlerce kişi, akaryakıt istasyonlarında günlerdir yakıt kuyruklarında bekliyor.

Sri Lanka, dün birinci kere vadesi dolan borcunu ödeyemeyerek temerrüde düşmüştü.

Merkez Bankası Lideri Nandalal Weerasinghe, bireylerin ellerinde tutabileceği döviz ölçüsünün 15 binden 10 bin dolara düşürüleceğini açıklamıştı.

SRİ LANKA’DAKİ OLAYLAR

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protesto şovlarını ağırlaştırmıştı.

Ülkede 9 Mayıs’ta Başbakanlık Ofisi’nin etrafında toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs’ta istifa etmişti. Başbakanın istifası nedeniyle kabine de otomatikman feshedilmişti.

Sri Lanka Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa,12 Mayıs’ta Ranil Wickremesinghe’yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe, ülkede daha evvel 3 devir başbakanlık yapmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt sorunu, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle güç günler geçiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.