Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 81 ile ‘bekçi’ genelgesi: Gündüz misyon almayacaklar!

Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 vilayet emniyet müdürlüklerine bekçilerle ilgili genelge gönderdi.

Genelgeye nazaran; Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bekçiler için uygun görüş alan vilayetler dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları “gündüz çalışma olurları sonlandırıldı”. Böylelikle Çarşı ve Mahalle Bekçileri gündüz saatleri içerisinde misyon yapamayacak.

Emniyetin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma mühleti 40 saat olarak düzenlenecektir. Günlük çalışma saatleri, misyon bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri temel alınarak bu aralıktaki vakit dilimi içerisinde belirlenecek.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik yahut kamu sistemi ile misyonu etkileyen mecburilik halleri haricinde çalışma müddetleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.

Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim şartları vb. durumlarda güvenlik yahut kamu sistemi ile vazifesi etkileyen mecburilik halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma mühletleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu konuya daima riayet edilmesi buyruğu vilayet müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.