Eski Japonya Başbakanına silahlı saldırı! Kanlar içinde yere yığıldı

Japonya Devlet Televizyonu NHK’nin haberine nazaran, eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına takviye için açık havada yapılan aktiflikte yaptığı konuşma sırasında göğsünden vuruldu.

NHK televizyonu, Abe’nin sokakta yere yığıldığını ve güvenlik vazifelilerinin birinci müdahaleyi yaptığını gösteren imgeleri yayınladı. Kanlar içerisinde yere yığılan Abe’nin hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

BİR KUŞKULU GÖZALTINDA

NHK kanalı, polisin olay yerinde bir erkek şüpheliyi gözaltına aldığını aktardı. Abe’nin sıhhat durumunun ciddiyeti konusunda bir açıklama yapılmadı lakin kalp yetmezliği yaşadığı bildirildi.

Kalp yetmezliği, kalbin gereğince kan pompalayamaması ve bedenin geri kalanına gerekli oksijeni sağlayamaması durumunda kullanılıyor. AP’ye nazaran Japonya’da yetkililer, ‘kalp yetmezliği’ sözünü kişinin artık hayatta olmadığı lakin resmi bir vefat ilanının da yapılmadığı durumlar için kullanıyor.

Abe, pazar günü parlamentonun üst kanadı için yapılacak seçimler için cuma günü Nara’da kampanya yürütüyordu.

2020 yılında istifa eden Abe, maksatlarının birçoklarını yarım bırakmanın “üzüntü verici” olduğunu söylemiş, yarım kalan bu maksatların Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japonlar sıkıntısı, Rusya ile olan toprak uyuşmazlığı ve anayasa revizyonu olduğunu söylemişti.

Anayasa revizyonu konusu onu ülkesinde ‘bölücü bir figür’ haline getirmişti.

Öte yandan silahlı hücumların nadiren yaşandığı Japonya, dünyanın en sıkı silah denetim maddelerine sahip ülkelerinden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.