Fuat Çimen: Çebi’nin uygun bir başkan olmadığını düşünüyorum

Beşiktaş Kulübünün 29 Mayıs’ta yapılacak seçimli olağan genel heyetinde lider adayı olan Fuat Çimen açıklamalarda bulundu.

Çimen, “2,5 yıl evvel Beşiktaş yönetilemiyor fikriyle yola çıktık. ‘Beşiktaş Sensin Hareketi’ olarak lider adayıyım. Biz 2 sene öncesinden, bu işler buraya gelmeden ‘Beşiktaş yönetilemiyor’ diyerek neler yapılır, nasıl tahlil buluruz deyip evvel hastalığı tetkik ettik, tedavi yollarını araştırdık bugün de Beşiktaş topluluğunun karşısına çıktık. Motivasyonumuzun tek bir cümlesi var, Beşiktaş yönetilemiyor.” dedi.

“Kulüplerin paralı lidere değil finans aklı olan lidere ve liyakatli idare konseyine gereksinimi var”

Kendilerine en çok ‘Paran var mı, kasa kolaylığını nasıl sağlayacaksın’ diye sorulduğunu söyleyen Çimen, “Paralı lider, finansör liderdir. Finansör lider koyduğu parayı nasıl paha kaybetmeden ya da bu paradan nasıl gelir elde edebilirim diye düşünebilen liderlerdir. Bu tüm kulüpler için geçerli ancak finans aklı olan lider parayı nasıl bulacağını bilir. Paranın kolay bulunmayacağını bildiği için rahat harcayamaz. Kulüplerin paralı lidere değil finans aklı olan lidere ve liyakatli idare şurasına gereksinimi var. Hukuksal ve idari olarak Alman kulüpleri bize çok misal. Alman kulüplerinde hangi güçlü lider var? Lakin, bir sistem ve finans aklı var. Liyakatle vazifeye geliyorlar. Bizim de mottomuz akıl, bilim ve liyakat. Bütün idare konseyi üyelerimiz kendi alanlarında uzman. İşimizi yapacağız. Finans aklı olan lider ve idare konseyi tüm kulüplere lazım.” sözlerini kullandı.

Siyah-beyazlı kulübün borcunun süratle arttığını vurgulayan Çimen, “Beşiktaş’ın borcu inanılmaz formda artıyor. 2000 yılında 6 milyon dolar borçtan bugün 450 milyon dolara çıkmış bir borç var. Beşiktaş’ın parası hunharca harcanıyor. Ceyhun Kazancı’ya bir basın toplantısında ‘Mayıs’ta kongre var, yeni idare gelirse Valerien Ismael ile çalışmak istemezse ne olur?’ diye soruldu. ‘Küçücük bir tazminatı var’ diye karşılık verdi. Küçücük bir tazminat 800 bin avro. Bu Ceyhun Bey’in ya da Ahmet Bey’in cebinden çıkacak bir para değil. Bu Beşiktaş’ın kasasının çarçabuk nasıl açılıp parasının harcandığını gösteren, bizim ne kadar gerçek tespit yaptığımızı anlatan bir örnek. Beşiktaş’ın bu kadar borca batırılmaması ve bir yerden döndürülmemesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Çebi’nin âlâ bir başkan olmadığını düşünüyorum”

Çebi idaresinin kazanılan 3 kupaya karşın eleştirilmesinin dramatik olduğunu söyleyen Çimen, “Bütün liderler başarılı olmak için yola çıkar. Bir yansıyı çok ağır alıyorsanız, haklıysa ve provokasyon olmadığına da eminseniz istifa etmek de bir fazilettir. Ben ve arkadaşlarım bu türlü bir şeyle karşılaşacağımızı düşünmüyorum. Taraftarlarımız bizi tanıdıkça, yaptıklarımızı gördükçe daha çok teveccüh göstereceklerdir. İdaredeki çatlakları görüyoruz. Kendisi uygun fakat etrafı makûs diye bir laf vardır. Etrafı makus olan bir başkan esasen önder değildir. Önderin etrafı makûs olamaz. Bu bir savunma değil. Başkanın etrafına hâkim olması lazım. Grubunu yaparken şu şuranın genel müdürü, şu şuranın işvereni, bunun şöyle temasları var diye idare şurası yapılamaz. Yaparsanız bu olur. Çebi’nin âlâ bir önder olmadığını düşünüyorum. Ben ve ailem Çebi’ye başkanlığa aday olması için imza verdik lakin oy vermedik. Zira Ahmet beyin yönetemeyeceğini düşünüyordum. Ahmet beyefendi, bir evvelki idarenin bir kesimi, daha evvelki idarelerin devamıydı.” diye konuştu.

135 milyon dolarlık coin, token ve dijital varlık projesi

Siyah-beyazlı kulübe 135 milyon dolar gelir getirecek dijital varlık projeleri olduğunu kaydeden Çimen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kısa, orta ve uzun vadeli projelerimiz var. Dijital varlıklarla ilgili limancılık ve endüstriyel faaliyetleri olan Uzakdoğu kökenli bir firmayla yaptığımız görüşmeler var. Bunlarla bir yıldır görüşmemiz vardı. Bütün pahaları topladığımızda 135 milyon dolarlık coin, token ve birtakım dijital varlıkların olduğu prensip ve kapalılık mutabakatımızı yaptık. Stadımızın isim sponsorluğuyla ilgili kıymetli bir güç firmasıyla ikili diyaloğumuz sürüyor. Değerli sayılar konuşuyoruz.”

Misyona geldiklerinde yapacakları birinci işin iç kontrol olacağını anlatan Çimen, “Mali ve idari kontrolü süratle yapacağız. Siz istediğiniz kadar gelir elde edin şayet masraflarınızı kapatmazsanız başarılı olamazsınız. Fikret Bey’in periyodu tahminen de Beşiktaş tarihinin en başarılı devirlerinden biriydi. Stat açıldı, taraftarlar teveccüh gösterdi, kombineler, lisanslı eserler satıldı lakin geldiğimiz noktada borç arttı. Demek ki bir yanlış var. O periyotta masraflar denetim edilmediği için gelen büyük paralar hunharca gitti. Evvel deliği tıkayacağız. Beşiktaş’ın kaynaklarını Beşiktaş’a kullanacağız. Beşiktaş’ın kaynaklarını birtakım derneklere, hür iradeli insanların üzerinden çıkar sağlayan kimi insanlara harcatmayacağız.” diye konuştu.

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun kendisini korkutmadığını belirten Çimen, “Spor Maddesi’ni spor hukukçusu arkadaşlarımla bir arada inceledik. Bu maddeyi kaleme alanlarla çok konuştuk. Biz gelirimiz kadar harcayacağız. Spor Yasası da maddeden evvelki harcamalarla ilgili 10 yıllık bir öteleme koydu. Biz gelirimizle masrafımızı dengeleyerek, sportif muvaffakiyet ve finansal tahlilleri de hazırlayarak projelerimizi yaptık. Bizim kaygımız Beşiktaş’ı yönetmek. Ticari, ferdî çıkarlarımız, siyasi olarak bulunalım diye bir ikbal kaygımız yok. Beşiktaş’ı yönetmek istiyorsanız Spor Yasası sizi zorlamaz.” sözlerini kullandı.

Beşiktaş topluluğundaki en büyük sorunun itimat olduğunu kaydeden Çimen, “Beşiktaş idarelerindeki, insanlarımızın birbirine karşı en büyük eksiği inanç. Biz evvel bu itimadı tesis edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Adaylık başvurusu sürecinde çeşitli engellemelere maruz kaldıklarını ancak bu durumun lider Ahmet Işık Çebi’den kaynaklanmadığını anlatan Çimen, şunları aktardı:

“Marmaris’te bölge dernekleri bizi yemeklerine davet ettiler. Biz de kendimizi anlatacağız. Marmaris’teki yemeğin yapılacağı yere bizi almamaları, girersek bize servis yapılmaması için telefonlar açılmış. Ben Beşiktaşlıyım, biz Fenerbahçeli miyiz? Biz gençlik vaktimizde kendimizi öbür gruplu sananlardan da değiliz. Şu anda mevcut idarede bu türlü bir yönetici var. 2012 yılında Beşiktaş Mecmuası’nda kendisi tabir etti. İmza sürecinde de yaşadık bu türlü problemler. Bütün derneklere telefonlar açıldı lakin ‘ağlıyorlar’ demesinler diye çok lisana getirmedik. ‘Üyeleriniz imza verirse öncelikli bileti ve kombineyi unutun’ diyorlar. Dernekler kimsenin tapulu malı değil, hepsinin üzerinde Beşiktaşlılar yazıyor. Bu türlü bir şey benim başkanlığımda asla olmayacak. Eleştirilmezsek ya da denetlenmezsek biz güç zehirlenmesine düşebiliriz. Şu anki durumda bize yaşatılan kasvetler da güç zehirlenmesi, Beşiktaş’ı tapulu malı üzere görmeleri. Beşiktaş, Beşiktaşlılarındır, kimsenin malı değildir. Ahmet Bey’e hürmet duyuyorum. Nihayetinde Beşiktaş Kulübü’nün lideridir. Ahmet Bey’in bu işlere tevessül edeceğini düşünmüyorum. Demek ki bu bir koltuk kaybetme tasası değil öteki bir tasa. Bu yaşadıklarımın içinde Ahmet Bey’i değişik bir yere koyuyorum. Beşiktaş Kulübü liderinin, ticari hayatını hürmetle bildiğim bir insanın bu türlü bir şeye tevessül etmeyeceğini, bana ve arkadaşlarıma bu halde bir yaklaşımı olmayacağına kendim kadar eminim.”

“Altyapı geçmişi olan, üst yapıyla muvaffakiyet kıssaları olan bir sportif yöneticiyle çalışacağız”

Futbol grubu özelindeki projelerini anlatan Çimen, “Futbol ve basketbolda özerk bir yapı hedefliyoruz. Sportif yöneticimiz olacak lakin sportif yöneticimiz Beşiktaş’ta staj yapmayacak. Altyapı geçmişi olan, üst yapıyla muvaffakiyet öyküleri olan bir sportif yöneticiyle çalışacağız. Muhtemelen yabancı olacak. Bununla ilgili Almanya, İngiltere, Hollanda ve İspanya’da önemli çalışmalarımız var. Michael Reschke’den çok hoş bir Beşiktaş ve Türk futbolu raporu aldık. Ben Manga ile de görüşüyoruz. Eintracht Frankfurt küme düştü lakin disiplin ve sabırla bir yerlere geldi. Frankfurt iki oyuncu yetiştirdi ve 105 milyon avroya o oyuncular satıldı. Bu mantıkla, bu vizyonla hareket eden sportif yöneticilerle çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bizim insan yapımızla Avrupa’daki yanlışsız yapılan işleri bir ortaya getirdiğimiz hibrit altyapı projemiz var.” diyen Çimen, şunları söyledi:

“Her şeyi teknolojiyle takip edeceğiz. Akıl, bilim, liyakatle altyapımız scoutingimiz yapılacak. Biz Borussia Dortmund’tan büyük grubuz. Dortmund’un bütün Almanya’da taraftarı tahminen bir milyondur lakin ekip sadakatleri, kombine sadakatleri ortada. Bizim bir şampiyonluğumuzda Beşiktaş’ta bir milyon insan oluyor. Beşiktaş markasının kimse farkında değil. Tedavi Beşiktaş’ın kendisi. 119 yıllık bir topluluğun bedelinin biz farkındayız. Taraftar idare heyetine güvenecek. Beşiktaş’ı Beşiktaşlılar yönetecek deyince sen birine mi laf atıyorsun diyorlar. Ben kimseye laf atmıyorum fakat üstüne alınan varsa da alınsın. Bu bizim iştirakçi idare biçimimizi anlatıyor. Taraftarlarımızın projelerini, iş geliştirme fikirlerini almazsak, bunları bir arada geliştirmezsek nasıl itimat sağlayabiliriz? O vakit başkaları üzere oluruz. Zati şikayet ettiğimiz durum o. Biz ortak akılla bu işi başaracağız.”

Futbol grubun mevcut teknik yöneticisi Valerien Ismael ile seçim öncesi kontrat imzalanmasını hakikat bulmadığını vurgulayan Çimen, “Valerien Ismael’in mukavelesinin gerçek hali 8 hafta+1 yıl olmalıydı. Ismael ile çalışmayacağız diyelim, 800 bin avro tazminatı var. Yabancı sportif yöneticimizi belirleyip Ismael ile bir arada oturup bir durum kıymetlendirme yapacağız. Ismael’in 8 haftada 8 galibiyet almasını çok isterdim. Beşiktaşlıyım ben, kaybetmesini asla istemem. Ismael heyecanlı, genç, hiç de üzücü CV’si yok lakin tahminen hoca bu sistemde çalışmak istemeyecek ve gitmek isteyecek. Gitmek isteyene tazminat ödenmez. Liderimiz, ‘Abdullah Avcı kendi gitmek istedi’ dedi üstüne para ödedik. Oysaki biz göndermişiz. Ismael gitmek isterse para ödememiz kelam konusu olmaz. Gördüğüm kadarıyla karakterli ve prensipli bir adam. Bu özelliğini beğeniyorum.” diye konuştu.

Beşiktaş’ta mukavelelerin gerçek yapılmadığını anlatan Çimen, “Sözleşmeler Beşiktaş bazlı değil menajer bazlı yapılıyor. Beşiktaş burada da kaybediyor. Biz gerçek kontratlar yapacağız. Karius üzere kiralık bir adama tazminat ödedik. Kulüpler Birliği ‘pandemide para ödemeyin’ dedi, bu türlü bir karar aldı ve Karius gitti. Biz de kiralık oyuncuya tazminat ödemek zorunda kaldık. Kulüpler Birliğinin UEFA’da ne statüsü var?” tabirlerini kullandı.

Seçime katılacak kongre üyelerinin Çebi idaresine reaksiyon göstermek için değil projelerine oy vereceklerini kaydeden Çimen, “Biz bu seçimi alacağız. Hür iradeli genel şura üyelerine inanıyoruz. Reaksiyon oyu değil projelerimize oy verecekler. Ahmet Beyefendi, Fikret Beyefendi reaksiyonuyla geldi, ‘hesap soracağım’ dedi. Geçmişte içinde olanlardan hesap soramazsınız. Beşiktaş’ın kaybedilen paralarıyla ilgili açılan davalara müdahil oldular, istinafa götürdüler, kimilerini vakit aşımına uğrattılar. Biz Beşiktaş’ın lehine olan, idarenin önünü tıkadığı, muhakkak davaları açmadığı hususlarda Beşiktaş’ın menfaatleri neyse onu yapacağız.” diyerek kelamlarını tamamladı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.