Hayvancılıkta tehlike sinyalleri çalıyor: Çiğ süt krizi kapıda!

Adana Çiftçiler Birliği Lideri Memnun Hakikat, artan yem, personellik, güç ve başka sarf materyalleri sonucu USK’nın temmuz ayı için yaptığı hesaplamada 1 litre çiğ sütün üretim maliyetinin 7.22’ye yükseldiğini hatırlattı. Gerçek, çiğ süt üreticisi daha fazla baskı altına alınırsa Türkiye’de çok yakın vakitte süt kriziyle karşı karşıya kalınacağını belirtti.

Blommberg HT’den İrfan Donat’ın sorularına cevap veren Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Memnun Doğru, ağustos ayında da artırımların devam ettiğini ve kurlardaki artışa dikkat çekerek çiğ süt üreticilerinin maliyetinin altında çiğ süt satarak ziyan ettiğini söyledi. Doğru, “Türkiye’de çok yakın vakitte süt kriziyle karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır” diye konuştu.

Doğru, “Artan yem, personellik, güç ve başka sarf materyalleri sonucu USK’nın Temmuz ayı için yaptığı hesaplamada 1 litre çiğ sütün üretim maliyeti 7.22’ye yükseldi. Ağustos ayında da artırımların devam ettiği ve kurlardaki artış dikkate alınırsa şu anda çiğ süt üreticimiz maliyetinin altında çiğ süt satarak ziyan etmektedir. Bunun sonucunda ise hayvancılığı bırakarak kapatılan işletme sayıları ve kısma sevk edilen dişi hayvan varlığımız her geçen gün artmaktadır” dedi.

“HAYVANCILIKTA TEHLİKE SİNYALLERİ”

Bu makus gidişatın, süt ve süt eserleri üretimi kadar ileride büyükbaş et üretimini de olumsuz etkileyeceğini kaydeden Hakikat, “Hayvancılıkta tehlike sinyalleri çalarken, ‘çiğ süte artırım yapılırsa, yeme de artırım yapılır’ mantığıyla hareket etmeye devam edilir ve çiğ süt üreticisi daha fazla baskı altına alınırsa Türkiye’de çok yakın vakitte süt kriziyle karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır” tabirlerini kullandı.

“ÇİFTÇİYE TAKVİYE OLMAYA ÇAĞIRIYORUM”

Mutlu Hakikat açıklamasında, “Bu nedenle USK’nın ivedilikle toplanıp, Ağustos ayı maliyetlerini çıkararak, 1 Eylül’den geçerli olacak biçimde çiğ süt fiyatlarını tekrar revize etmesi ve bu yeni fiyatın süt ve süt eserleri aracılığıyla tüketiciye olumsuz yansımaması için bakanlık tarafından verilen çiğ süt priminin tekrar 1 TL’ye çıkarılması gerekmektedir. Tarım ve hayvancılığın stratejik değerinin pandemi vesilesiyle daha âlâ anlaşıldığı bu günlerde çiftçimizin üretimden kopmaması için başta TOBB, TÜSİAD ve MÜSİAD olmak üzere tüm Ziraat odaları, Damızlık Birlikleri, Süt Birlikleri, Hayvancılık Kooperatifleri ile SETBİR üzere süt sanayicilerini temsil eden kuruluşları da bu mevzuda çiftçiye ve üretene takviye olmaya çağırıyorum” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.