İngiltere: Ukrayna’yı tanklar ve uçaklarla desteklemek büsbütün legal

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Çekya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette Çek mevkidaşı Jan Lipavsky ile görüştü. İkili, görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçti. Bakan Truss konuşmasında Ukrayna’ya yapılacak yardımların Marshall yardımları ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Amacımız yalnızca Ukrayna’yı değil, tüm Balkan ülkelerini de kapsayacak biçimde Avrupa’nın güvenliğini sağlamak olacaktır” dedi.

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, “Bugün Ukrayna’yı hem siyasi hem de askeri olarak desteklemeye devam etme ve Ukrayna’nın tekrar inşası üzerinde çalışmaya devam etme muhtaçlığı üzerinde anlaştık. İngiltere bir AB ülkesi olmasa da Çekya ile çok uygun bağları var ve bu alakaların Rusya’nın saldırganlığını durdurmak için ortak çalışmaya muhtaçlığı var” tabirlerini kullandı.

‘UKRAYNA’YI TANK VE UÇAKLARLA DESTEKLEMEK MEŞRU’

Basın toplantısında Alman medyasında NATO’nun Ukrayna’ya silah ve tank vermeyi durduğu ile ilgili soruyu yanıtlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Truss, haberin gerçeği yansıtmadığını, bilakis Ukrayna’ya yapılan yardımların yasal olduğunu ve daha fazla yardım yapılması gerektiğini vurguladı. Truss, “Ukrayna’yı tanklarla, uçaklarla desteklemenin büsbütün yasal olduğu konusunda çok netiz ve Çekya’nın Ukrayna’ya tank gönderme işini destekliyoruz” dedi.

‘ELİMİZDEN GELDİĞİNCE DESTEKLEYECEĞİZ’

Çekya Dışişleri Bakanı Lipavsky ise soruya yönelik, “Açıkçası bu kelamlar gerçeğe dayanmıyor. Ukrayna’ya takviye tek tek devletlerden geliyor, NATO’nun bu nedenle büyük bir yardım programı esasen yok. Çekya, Ukrayna’yı askeri olarak desteklemekten, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığını engellemek için yardım etmekten gurur duyuyor ve herkesin iştirakini sağlıyor. Kapasitemiz müsaade verdiğince takviyeye devam edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.