İran’dan ABD çıkışı: Yeni yaptırımlar uygulayarak nükleer müzakereleri “aşındırmaya” çalışıyor

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Kurulu Lider Yardımcısı Abbas Moqtadaei, ABD‘nin İran‘a yeni yaptırımlar uygulayarak 2015 nükleer mutabakatını yahut Ortak Kapsamlı Hareket Planı‘nı (JCPOA) canlandırmayı amaçlayan müzakereleri aşındırmaya çalıştığını söyledi.

Abbas Moqtadaei, “JCPOA müzakerelerinin sürmesine karşın, İran ile işbirliği yapan kişi ve şirketlere yönelik son ABD yaptırımları, ABD’nin işbirliği peşinde olmadığını, baskı uygulamak istediğini gösterdi” dedi.

Moqtadaei, bu durumun, ABD’nin “güvenilmezliğini” daha da fazla ortaya koyduğunu ve İran ulusuna daha fazla baskı uygulayarak gayelerine ulaşmaya çalıştığının bir delili olduğunu tabir etti.

Joe Biden idaresi Çarşamba günü, İran’ın petrol ve petrokimya eserlerinin ticaretini yapan “uluslararası kişi ve kuruluşlar ağına” karşı yeni bir yaptırım çeşidi duyurdu. ABD’nin yeni atılımı, JCPOA‘yı kurtarmaya yönelik diplomatik eforlar sürerken geldi.

ORTAK KAPSAMLI HAREKET PLANI (JCPOA)

İran, Temmuz 2015’te dünya güçleriyle JCPOA’yı imzaladı ve ülkeye yönelik yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını durdurmayı kabul etti.

Bununla birlikte, ABD eski Lideri Donald Trump, Mayıs 2018’de Washington’u muahededen çekti ve İran’a tek taraflı yaptırımları yine uygulayarak İran’ın mutabakat kapsamındaki birtakım taahhütlerinden vazgeçmesine neden oldu.

2015 nükleer muahedesinin tekrar canlandırılmasıyla ilgili müzakereler Nisan 2021’de Viyana’da başladı, fakat Tahran ve Washington ortasındaki siyasi farklılıklar nedeniyle bu yıl Mart ayında askıya alındı. Üç aylık bir ortadan sonra, görüşmeler kısa mühlet evvel Katar’ın başşehri Doha’da tekrar başladı, lakin ortadaki farklılıkları çözebilecek rastgele bir mutabakatla sonuçlanamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.