İstanbul’da çayır tırtılı parklarda da görüldü

Trakya’da ayçiçeği tarlalarına ziyan veren  ‘çayır tırtılı’ İstanbul’da parklara ulaştı.

Bitkiyi kökten başlayıp yaprak ve çekirdek kısmına kadar yiyerek, büyük randıman kaybına neden olan çayır tırtılları Üsküdar’da bulunan Çamlıca Parkı’nda görüldü.

Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Kısım Lideri ve Bitki Islahı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, tırtılların tarla bulamadıkları için İstanbul’daki parklara geldiğini belirtti.

“Sadece ayçiçeğine ziyan veren bir böcek değil”

Prof. Dr. Yalçın Kaya, çayır tırtılı bu sene epidemi yaptığını kaydederek,  “Normal kurallarda çayır tırtılı,  2002, 2012, 2022’de her 10 yılda bir epidemi yaptı. Natürel bunların 10 yıllık birikimi var. Çayır tırtılı neden ziyan veriyor?

Çünkü çayır tırtılı aslında yalnızca ayçiçeğine ziyan veren bir böcek değil. Çayır tırtılı 150 fazla tıpta ziyan yapıyor. Daha doğrusu büsbütün yeşil canavarı.

Yeşil bitki ne varsa bu aslında pancar ağa kurduyla birebir biçimde şeker pancarında, mısırlılarda öteki bitkilerde de ziyan yapıyor. Bilhassa o yabancı otların ağır olduğu tarlalarda aşağılarda olan evvel o otları yiyor, daha sonra üst gerçek çıkarak ziyan yapıyor.” dedi.

“Çayır tırtılının yaklaşık 2 aylık bir hayat döngüsü var”

Prof. Dr. Yalçın Kaya, tırtılların tarla bulamadıkları için parklara indiklerini belirterek, “Ayçiçeğine ziyan vermesinin aslında ayçiçeği ile alakası yok. O anda yeşil olan ayçiçeği bitkisi olduğu için ağır olarak bölgede o formda ziyan veriyor. Artık doğal buradaki değerli olan şu, doğal bu çayır tırtılın periyotları var, ömür periyotları var.

Bu çayır tırtılının yaklaşık 2 aylık bir hayat döngüsü var. Şu an son kalan kuşaklar rastgele bir yeşil bitki yahut işte tarlada bulamadığı için doğal olarak şu anda en yeşil yer neresi parklar, bahçeler olan İstanbul’da. Doğal olarak orada görülmesi yani son kalan döllerinin yeşil olan kısımlara atak etmesinden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

“Patlama yaşanabilir”

Prof. Dr. Yalçın Kaya, çayır tırtıllarının yeşil canavarı olduklarını söz ederek, “Patlama yaşanabilir. Ancak kıymetli olan hayat mühletleri. Artık olağan kurallarda tırtıl yaklaşık 10 gün pupa periyodunda kalıyor, oradan kelebekler çıkıyor. Kelebeklerin her biri 200 civarında yumurta veriyor.

Yumurtalardan ondan sonra tırtıllar çıkıyor. Bu manada da tırtıllardan çıktığı için o tırtıllar zati ziyan yapıyor. Şu an hani görünen şu an görüntüde da gördüğümüz şeyler çayır tırtılının larvaları. Yani temel ziyanı yapan kısmı. Bu da yaklaşık 25 gün civarında sürüyor işte.

O periyotta patlama yaşaması için bir sefer çok uygun beslenmesi lazım. Bunların çoğalması lazım ve ömür döngüsünde yeteri kadar yeşil olup yeteri kadar çoğalması lazım. Ya yeşil buldukça bunlar çoğalıyor. Her biri 200 olarak çoğalıyor.

“Yeşil canavarı bir böceğimiz bu”

Bunlar kışı pupa periyodunda toprak altında 8-10 cm alanda kalıyor. Kışın sert geçmesi nedeniyle daha fazla tabi yer buldular. 1 de bu en değerlisi kelebek devrine döndüğü vakit bunlar yaklaşık 2 bin ile 3 bin kilometre uçuyor.

Belki ülkemizdeki bu çayır tırtılları Ukrayna’dan savaştan kaçtı. Bulgaristan’da da görülmüş aslında tırtıllar.  Karadeniz’e uçarak geçerek buraya yuva yaptılar. Ondan sonra Bursa’ya geçti. Gerisinden da Samsun’a kadar ulaştı.

Kelebekler 150’den fazla bitkiye ziyan veriyor. Bunlar yeşil canavarı zati. Hangi yeşil varsa yeşil yaprak ağaç da olsun, yerde olsun fark etmez, çime ziyan veriyor, yabancı otlara da ziyan veriyor, ayçiçeğine de ziyan veriyor. Hatta meradaki otlara da ziyan veriyor. Her türlü yeşili yiyor esasen. Yeşil canavarı bir böceğimiz bu.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.