İstanbul’da en fazla yağış Sarıyer’e düştü, dakikada 65 şimşek çaktı

İstanbul’da cumartesi 22.00 sıralarında başlayan ve hayatı olumsuz etkileyen sağanak yağışların bu akşam 20.00 saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Dün geceden beri tesirli olan yağışta Sarıyer’de metrekareye 113 kg yağış düştü. İstanbul’da dakikada 65 şimşek çaktı. Esenyurt’ta Haramidere taştı, mesken ve işyerlerini su bastı. Unkapanı, Yenibosna ve Yenikapı’da yollarda meydana gelen göllenmeler nedeniyle mahsur kalan araçlar kurtarıldı.

İBB’ye bağlı AKOM’un meteorolojik uydu ve radar bilgileri doğrultusunda yaptığı değerlendirmelere nazaran; bugün akşam saatlerine kadar gök gürültülü sağanak yağışların süreceği varsayım ediliyor. İstanbul’da bayramın geri kalan günlerinde yağış beklenmezken, yeni hafta boyunca sıcaklık 28 ile 31 derece aralığında seyredecek.

DAKİKADA 65 ŞİMŞEK

Gece saatlerinde yaşanan kuvvetli sağanak yağmur, ağır yıldırım ile Başakşehir, Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar, Beylikdüzü ilçelerinde tesirli oldu. İBB’den yapılan açıklamaya nazaran anlık şimşek verisi haritalarından, dakikada 65 şimşek çakmasının yaşandığı görüldü.

HARAMİDERE TAŞTI

AKOM uyumunda alanda gece nöbeti tutan İBB takımları, gelen ihbarlara anında yönlendirildi. Alanda 3 bin 179 işçi misyon aldı. Sarıyer, Darüşşafaka caddesinde yola düşen ağaç İBB İtfaiye takımları tarafından kaldırıldı.

Esenyurt FSM Suyolu Caddesi’nde taşan Haramidere’ye İSKİ, İBB Yol Bakım ve Altyapı Uyum Dairesi, İtfaiye grupları müdahale etti.

Sabahın birinci ışıklarına kadar devam eden çalışmalarda, Unkapanı, Yenibosna, Yenikapı üzere kritik bölgelerde biriken su tahliye edildi, yollar trafiğe açıldı. Yollarda vatandaşların mağduriyet yaşamaması hedefiyle 6 taşınabilir büfe kritik noktalara yerleştirildi.

EN FAZLA YAĞIŞ SARIYER’E DÜŞTÜ

Kuvvetli yağış, Anadolu yakasında Boğaz etrafı ile Avrupa yakası geneline tesirli oldu. Gece boyunca ağır şimşek ve gök gürültüsü eşliğinde yağan yağmur sonucunda en fazla yağış metrekareye 113 kg ile Sarıyer’e düştü. Sarıyer’i metrekareye 99 kg ile Büyükçekmece takip etti. Eyüpsultan’da metrekareye 96 kg, Şişli’de 78 kg, Beykoz’da 76 kg düştü. Öbür ilçelerde ise bu oran metrekareye 20-50 kg aralığında ölçüldü.

DÜN GECENİN BİLANÇOSU

İBB’nin müdahale ettiği olaylara nazaran İstanbul’da dün gece bu türlü geçti:

Avrupa Yakası genelinde, bilhassa Esenyurt, Bağcılar, Esenler, Başakşehir Güvercintepe ve Şahintepe Mahalleleri, Küçükçekmece Sefaköy, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüpsultan,  Sarıyer ilçelerinde lokal mesken ve işyerlerinde su baskını, rögar taşması yaşandı.

Esenyurt Devlet Hastanesi mevkii Pınar Mahallesi’nde Haramidere taştı.

Unkapanı Altgeçit göllenme meydana geldi 1 araç mahsur kaldı.

Aksaray Namık Kemal Altgeçit göllenme oluştu, 1 araç mahsur kaldı.

Yenibosna Vali Recep Yazıcıoğlu Altgeçit’te göllenme meydana geldi.

Sahilyolu Zeytinburnu mevkii yolda göllenme oluştu.

BEYKOZ’DA 6 KATLI BİNANIN ÇATISINA YILDIRIM DÜŞTÜ 

Beykoz Yalıköy Mahallesi Meydan Sokak üzerinde bulunan 6 katlı binanın çatısındaki çanak antene saat 04.00 sıralarında yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi sonucu bina boşluğunda yangın çıktı. Alevler binanın taban katına  sıçradı. Apartman sakinleri tahliye edilirken ihbar üzerine olay yerine itfaiye grupları sevk edildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangın itfaiye gruplarınca söndürüldü.

Bina yöneticisi Muhammet Yüksel, “Yönetici olduğum için herkesi uyandırmaya çalıştım. Gerilimli bir gece geçirdik. Çanak antene bağlı olan bütün kabloların eridiğini biliyoruz. Televizyonu açtığımızda çok yüklenme olduğu bilgisi var. Şu an tam ne olduğunu bilmiyoruz rapor çıkana kadar. Çatıda aydınlık diye bir kısım var bina boşluğu. Orada cam vardı o kırıldı. Hasebiyle oradan yağmur akıyor aşağı hakikat. Bu da bir tehlike unsuru” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.