Jens Stoltenberg: PKK’ya karşı iş birliği değerli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosunun AB-NATO iş birliği ve Madrid Doruğu’nun sonuçları bahisli oturumuna katılarak, vekillerin sorularını yanıtladı.

AB-NATO ortasında yeni bir ortak bildirinin gündemde bulunduğunu belirten Stoltenberg, “En kısa vakitte bunun üzerinde çalışmaya başlayacağız.” dedi.

Stoltenberg, bildirinin AB ve NATO’nun belirlediği 74 ortak projenin uygulanması ve önceliklerin ana çizgilerinin belirlenmesi için değerli olduğunu söyledi.

“Odak noktamız Ukrayna’nın bağımsız uğraşında galip gelmesi”

Ukrayna’ya takviye konusuna değinen Stoltenberg, değerlendirmesini yaptı.

Üçlü muhtıra ve PKK’ya karşı iş birliği

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğiyle ilgili “Üçlü muhtıra halka açık. Herkes okuyabilir. Her ne mevzuda anlaştılarsa orada yazıyor. Ne eksik ne fazla.” sözlerini kullandı.

Muhtıradaki ana bildirinin, üç ülkenin terörle çabada daha fazla birlikte çalışacakları olduğunu belirten Stoltenberg, “PKK, AB’ye nazaran terörist bir örgüttür. PKK, İsveç, Finlandiya ve tüm AB üyelerince terörist kabul ediliyor. İstihbarat paylaşımı, birlikte çalışma ve iade taleplerine karşılık verme, makul ve değerli.” diye konuştu.

AA’nın haberine nazaran Stoltenberg, bilhassa iade talepleriyle ilgili kararların iç hukuk ve Hatalıların İadesine Dair Avrupa Mukavelesi dahilinde yapılacağını söz etti.

AP vekillerine çağrı

İki ülkenin üyelik süreçlerinin tamamlanmasıyla ilgili Stoltenberg, şunları kaydetti:

“30 parlamentonun onaylamasına muhtaçlığımız var. Ulusal parlamentolarınızdaki arkadaşlarınızla konuşarak, onları İsveç ve Finlandiya’nın iştiraklerinin mümkün olan en kısa müddette onaylanması için teşvik ederek bana yardım edebilirsiniz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.