Kaftancıoğlu, sığınmacılar, karikatür tartışması… İBB Meclisi’nde gerginlik

İBB Meclisi’nde AKP kümesi, birtakım kısımların reaksiyon gösterdiği Kadıköy Gazhane’nin duvarındaki çizimi gündeme getirdi. Açıklama yapan CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı çizimin Karikatür Şenliği kapsamında yapıldığını belirterek “Ülkemizin kıymetli karikatüristlerinin yapıtlarını diğer yerlere yormaya çalışmak fakat AK Parti zihniyetinin yapabileceği iştir” dedi. Kaftancıoğlu’na verilen ceza ve sığınmacıların da gündeme geldiği Meclis’te vakit zaman tansiyon yükseldi.

İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumlarının birinci birleşiminde siyasi parti kümeleri ismine yapılan gündem dışı konuşmalar ve soru önergeleri sırasında tartışma ve vakit zaman tansiyon yaşandı.

GAZHANE’DEKİ KARİKATÜR TARTIŞMASI: UCUBE ÖTESİ

AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Rasim Yücel, Kadıköy Gazhane’de tartışma yaratan duvar resmi ile ilgili soru önergesi verdi. Çizimi “ucube ötesi” olarak niteleyen Yücel “Canavardan cinsel organlar ağır reaksiyonla karşılandı. Kaldırıldı. Plastik Şahmeran heykellerine 7 milyon üzere astronomik fiyat ödendi. İstanbul halkı reaksiyonla karşıladı” dedi.

“HEYKELLER İÇİN İBB ÖDEME YAPMADI”

Savlara karşılık veren Tarık Balyalı Şahmeran heykellerine 7 milyon TL ödendiği savının hakikat olmadığını söyleyerek “İBB heykeller için ödeme yapmadı. 2 ay sergilenip,  satılıp kız çocuklarına eğitim bursu olarak dağıtılacak. Gönüllük temeline dayalı olarak yapılan heykeller” dedi.

“KARİKATÜR ŞENLİĞİ İÇİN YAPILDI, PARAYLA YAPTIRILMADI”

Kadıköy Gazhane’nin duvarındaki çizimle ilgili de “Ben bakınca karikatür görüyorum. İBB’nin özel olarak çizdirdiği karikatür değil. İBB 19-22 Mayıs ortasında karikatür şenliği düzenliyor. Ülkemizin tanınmış, bedelli karikatüristleri katılıyor. Bahsedilen karikatürü de ünlü bir karikatürist çizdi. Şenlik kapmasında sergilenmek üzere yapıldı. İBB’nin para verip yaptırdığı bir iş değil. Stant alanının içinde çeşitli karikatürler 4 gün boyunca sırayla sergilenecek. Özel olarak kaldırılmış değil” dedi.

“AKP BAYANLARIN SAHNEYE ÇIKMASINA KARŞI”

“Ben bakınca yalnızca karikatür görüyorum” diyen Balyalı şöyle devam etti: “Başkası bakınca diğer bir şey anlıyorsa onun sorunu. Ülkemizin pahalı karikatüristlerinin yapıtlarını öbür yerlere yormaya çalışmak fakat AK Parti zihniyetinin yapabileceği iştir. Onların anlayışı ile yalnızca bir şenlikte bayan sanatkarın sahneye çıkmasına karşı olduklarını biliyoruz. Ülkemizin güzide sanatkarlarından Aynur Doğan’ın konserini iptal ettiklerini biliyoruz. K-pop kümesinin Türkiye’de vereceği konser iptal edildi. Onlar bu türlü görmeye devam etsinler. Biz oralara baktığımızda yalnızca karikatür, müzik, sanat görüyoruz. Bir de bizim gözümüzden bakmayı denesinler” dedi.

“MİLLİ PAHALAR GÖZETİLMELİ”

AKP’li Türkyılmaz “Biz sanat toplum için diyen taraftayız. Sanatta toplumun ulusal manevi kıymetlerinin gözetilmesi gerek. Sanatı sınırsız, her şeyle dalga geçebileceğiniz bir faaliyet olarak değerlendirmiyoruz. Arkadaşların bir sonu, kırmızı çizgisi yok. Biz bu çeşit yapıtların umuma açık yerlerde sergilenmesini uygun bulmuyoruz” dedi.

KAFTANCIOĞLU’NA TAKVİYE

CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik, Seyahat davasında çıkan mahkumiyet kararları ile CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkındaki mahpus ve siyasi yasak kararının onanmasıyla ilgili konuştu.

Çelik “Toplumsal muhalefetin, anayasal hak ve özgürlük taleplerinin, demokrasi ve adalet çığlıklarının legal yerini oluşturan Seyahat Direnişi; haksızlığa, adaletsizliğe, keyfiliğe, dayatmaya, baskıya karşı direnmenin ismidir. Seyahat milyonlarca insanın onurudur; yargılanamaz, tutuklanamaz. Dört duvara mahpus edilemez. Ortalarında yol arkadaşımız Tayfun Kahraman’ın, meslektaşım hak temelli hukuk çabası veren avukat Can Atalay’ın ve Mimar Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu 7 arkadaşımızın tutuklanmasını asla kabul etmiyoruz. Bu yaşananların hukukla ve vicdanla izah edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Umuyoruz ki bu haksızlık acilen giderilir ve toplumsal barış bir an evvel sağlanır” dedi.

“HUKUK GARABETİ”

Çelik, Soma maden faciasına da değinerek “Aradan geçen 8 yıl içerisinde Soma faciası yalnızca bir maden felaketinin değil birebir vakitte bir hukuk felaketinin de ismi haline gelmiştir. Bugün Soma faciasının sorumluları dışarıdayken acılı ailelerin istekli avukatlığını üstlenen Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı’nın cezaevinde olması bir hukuk garabetidir” diye konuştu.

“KAFTANCIOĞLU’NUN YANINDAYIZ”

Çelik, Kaftancıoğlu hakkında verilen cezaya da reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“Kadınlar susmaz, bayanlar korkmaz ve bayanlar asla itaat etmez. Demokrasi ve hukuk savunucusu İstanbul Vilayet Liderimiz Sayın Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayız. Bizler biliyoruz ki bu cezanın asıl sebebi liderimizin siyasi telaffuzları değil İstanbul seçimlerinde mızıkçılara karşı kazandırdığı 806 bin 415’lik oy farkıdır. Sonuç olarak bu üç dava; Seyahat, Soma ve Canan Kaftancıoğlu kararları ülkemizin içinde bulunduğu istibdat rejiminin simgeleri olarak anılacaktır.”

“SEÇİMİ 2 SEFER KAZANDIK, BÜTÜN SIKINTI BU”

AKP Küme Sözcüsü Murat Türkyılmaz, Kaftancıoğlu attığı tweetler sebebiyle değil devletin en mümtaz kurumlarına ve şahsiyetlerine hakaret ettiği için mahkum edildiğini söyledi.

Türkyılmaz “Herkese soruyorum, Canan hanımın  çiğnemediği, lisan uzatmadığı bir bedelimiz kaldı mı? Bizim değerlerimizle dalga geçen bir tweetinde yemiş olduğu porsiyonlardan bahsediyordu. Porsiyonlarını büyük tutabilir, sorun yok ancak sarf ettiğiniz cümlelerin bedelini ödediniz. Devam ederseniz de ödeyeceksiniz” dedi.

Türkyılmaz’a cevap veren Çelik “İddianamede geçen bahislere, 10 yıl sonra fark edilerek dava açıldı. Kimse kimseyi kandırmasın. Canan liderin önderliğinde büyük uğraş ile İstanbul seçimlerini iki defa kazandık. Bütün problem budur” dedi.

SIĞINMACI SORUNU GÜNDEME GELDİ

GÜZEL Parti Küme Başkanvekili İbrahim Özkan’ın konuşmasında sığınmacılarla ilgili kelamları mecliste tansiyonun tırmanmasına neden oldu.

Özkan “Türk’e sahip çıkmadınız. Afganistanlı, Pakistanlı’ya sahip çıktınız. Bugün sığınmacıları bu ülkenin demografik yapısını değiştirir hale getirdiniz. Türk vatandaşlığını satıyorsunuz” dedi.

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen kararla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özkan “Elinizden İBB’nin alınmasında emeği geçen kim varsa cezalandırmaya çalışıyorsunuz. Şayet siz bir milat koyduysanız sizin de (Tevfik Göksu) 2013 yılında atmış olduğunuz bugün terör örgütü olarak tanımlanan FETÖ’yle ilgili tweetleriniz var. İslam’da günah çıkarma, ortacılar yok. Siz o periyoda Fethullah Gülen’i aracı olarak kabul edenlersiniz. Hukuk er yahut geç herkese lazım olacak. Vilayet lideriniz iki gün evvel ‘çok az kaldı’ diye tweet atıyor. İmamoğlu’nun bir davası var sanki ona mı bir gönderme yapıyor? Sanki talimatla verilen bir karardan haberiniz mi var?” diye sordu.

AHLAK TARTIŞMASI

Atatürk Havalimanı’nın yıkımına da reaksiyon gösteren Özkan “İstanbul Havalimanını Abu Dabi Havalimanını işletenlere satacaklar. Adamlar ‘Avrupa Yakası’nda diğer havalimanı istemiyoruz’ diye kural koşmuş. Bunun için yıkıyorsunuz. İkinci sebep İmamoğlu’nun ‘2023 yılında orayı tekrar havalimanı olarak faaliyete geçireceğiz’ açıklaması” dedi.

Özkan’ın konuşmasını “Aklınızı ve ahlakınızı kiraya vermeden yaşamanızı temenni ederim” kelamları ile bitirdi.

Özkan’a konuşması boyunca AKP kümesinden reaksiyon geldi. Kelam alan AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu Özkan’a “ahlak yoksunu” deyine bu defa DÜZGÜN kümesinden reaksiyonlar yükseldi.

Göksu “Bizim siyasal hareketimizi lakin ahlakı baş tacı edenler olarak tanım edebilir. Problem kan problemiyle; İBB Liderini yurt dışında Türkiye düşmanları ile verdiği poz da kanına dokunmuş mu? Toplumsal medya trollerinin palavralarının İstanbul halkının kürsüsünde söylemesi meclise ziyan veriyor. Havaalanı şöyle olacakmış, bu türlü olacakmış. Millet bahçesi yapıyoruz dikilecek ağaçlar niçin size dokundu? 2023 gelecekmiş de açacaklarmış. Bir tane park yapamayan İBB lideri mı yapacak bunu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.