NASA’nın ertelenen Ay vazifesi bugün başlıyor

NASA, Artemis misyonu kapsamında 2025 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

Bu kuvvetli görevde SpaceX, Blue Origin ve Dynetics üzere uzay şirketlerinden yardım alan NASA, kendi geliştirdiği “SLS” isimli devasa roketiyle seyahatleri inançlı hale getirmeyi amaçlıyor.

İlk fırlatma misyonu başarısız olmuştu

NASA, provalarını tamamladığı SLS roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 29 Ağustos’ta fırlatılacaktı. Fakat roketin dört dev motorundan bir adedinde sorun tespit edildi ve misyon ertelendi.

İkinci fırlatma teşebbüsü bugün yapılacak

Gözler bir kere daha ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’ya çevrildi. NASA’nın motor arızası nedeniyle gerçekleşemeyen Ay seyahatinde ikinci teşebbüsün bugün yapılması bekleniyor.

NASA’dan yapılan açıklamada, havanın fırlatma vazifesi için uygun olduğu belirtildi. Şayet her şey yolunda giderse, dev SLS roketi bu akşam TSİ 21:17’de fırlatılacak.

Artemis programının birinci ayağı olacak olan misyon kapsamında NASA, bugüne kadarki en güçlü fırlatıcı roket sistemi olan SLS roketini ve astronotların içinde bulunacağı Orion uzay aracını kullanacak. Lakin SLS roketi, sırf keşif emelli olacağı için astronotsuz vazife yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.