Putin: ABD, darbeler düzenliyor ve iç savaşlar çıkarıyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Moskova Memleketler arası Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada ABD’nin hükümran devletlerin iç işlerine kaba bir halde müdahale ettiğini belirterek, “Provokasyonlar, darbeler, iç savaşlar düzenliyorlar” dedi.

Putin, Moskova Milletlerarası Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada ABD’yi sert bir lisanla eleştirdi. Konuşmasında ABD’nin tehdit, şantaj ve baskılarla bağımsız devletleri kendilerine boyun eğmeye zorladığını söyleyen Putin, “Amerika Birleşik Devletleri ve vasalları, hâkim devletlerin iç işlerine kaba bir formda müdahale ediyor. Provokasyonlar, darbeler, iç savaşlar düzenliyorlar. Tehditler, şantaj ve baskılarla, bağımsız devletleri kendi isteklerine boyun eğmeye, kendilerine yabancı kurallarla yaşamaya zorlamaya çalışıyorlar” dedi.

BATI, KENDİSİNE YENİ DÜŞMANLAR EDİNİYOR

Putin, Batı’nın bu anlayışla kendisine yeni düşmanlar edindiğini ve Avrupa güvenliğini yok ettiğini belirterek, “NATO bloğu doğuya gerçek ilerliyor, füze savunma sistemlerinin konuşlandırılması ve taarruz kuvvetlerinin atak yeteneklerinin artırılması da dahil olmak üzere askeri altyapısını geliştiriyor. Bunun Avrupa’da güvenliği güçlendirme muhtaçlığı olduğu ikiyüzlü bir biçimde ilan ediliyor, lakin gerçekte tam aykırısı oluyor” tabirlerini kullandı.

Batı, hegemonyasını sürdürmek için çatışmaya gereksinim duyuyor diyen Putin, Bu yüzden Ukrayna halkının yazgısını hızlandırdılar. Rusya aksisi projeyi uyguladılar, neo-Nazi ideolojisinin yayılmasına, Donbas halkının katliamına göz yumdular diye konuştu.

PUTİN’DEN TAYVAN DEĞERLENDİRMESİ

ABD’nin Ukrayna’daki çatışmayı körüklediğini vurgulayan Rusya Devlet Lideri Putin, benzeri bir denemeyi Asya-Pasifik bölgesinde de yaptığını söyledi. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ait açıklama yapan Putin,” Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde ABD bir defa daha taammüden yangını körüklemeye ve Asya-Pasifik bölgesindeki durumu karıştırmaya çalıştı. Amerika’nın Tayvan macerası, yalnızca sorumsuz ferdi bir siyasetçinin seyahati değil, tıpkı vakitte bölgedeki ve dünyadaki durumu istikrarsızlaştırma ve kaotik hale getirme maksatlı şuurlu ve maksatlı bir ABD stratejisinin modülüdür. Oburlarının egemenliğine saygısızlığın yüzsüz bir göstergesidir. Bunu dikkatlice planlanmış bir provokasyon olarak görüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.