Reaksiyon çeken iş ilanı: ‘Adaylar DD vücut göğüslere sahip olmalı’

West Coast bölgesine bağlı küçük Hokitika kasabasındaki Stumpers Bar & Cafe’de cama yapıştırılan ilan, hem lokal halk hem de toplumsal medya kullanıcıları tarafından “cinsiyetçi ve iğrenç” diye nitelendirildi.

“Yarı vakitli çalışacak bar çalışanı aranıyor. İçeriden başvurun. Çift D göğüslere, kusursuz bir gülümsemeye ve düzgün bir tavra sahip olmalı” sözlerine yer verilen ilanda, “erkeklerin de başvurabileceği” belirtildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; şoke edici ilan toplumsal medyada süratle yayıldı ve içeriği görüş ayrılıklarına yol açtı. Kimileri bunu esprili görüp savunmaya çalışırken, kimileri da cinsiyetçi diye niteledi.

İLAN TOPLUMSAL MEDYADA REAKSİYON ÇEKTİ

Bir kullanıcı Twitter’da şunları yazdı:

“Bunun dikkat çekmek için yapılan bir espri olduğu ortada. Milletin sakinleşmesi lazım.”

Bir bayan ise ilanı şöyle iğneledi:

“Bakın, şayet ‘çift D göğüslere, mükemmel bir gülümsemeye ve yeterli bir tavra sahip olmalı fakat bayanlar da başvurabilir’ deseydi, bu az biraz komik olabilirdi. Bu ise yalnızca iğrenç.”

Başka bir bayan da “Ben yalnızca tek D göğüslere sahibim ve bu türlü bir ilanı olan rastgele bir yerde çalışmaktansa paslı bir kaşıkla kendi gözlerimi oymayı tercih ederim” diye tweet attı.

‘İNSAN HAKLARI MADDESİ’Nİ İHLAL EDİYOR’

Yeni Zelanda İş, İnovasyon ve İstihdam Bakanlığı, NZ Herald’a ilanın, ayrımcılık niyeti taşıdığı makul halde anlaşılabilecek iş ilanlarını yayımlamayı yasaklayan İnsan Hakları Yasası 1993’ü ihlal ettiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.