Samsung dünyanın en küçük 200 megapiksel kamerasını tasarladı

Samsung’un geliştirmeyi başardığı 200 megapiksel imaj yakalayabilen imaj sensörü, akıllı telefonlarda yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Yeni imaj sensörü 200 megapiksel imaj yakalayabilmesinin yanında, her pikselde otomatik odaklama özelliği, daha gelişmiş düşük ışık kapasitesi için gruplama ve azamî dinamik aralık için çoklu çıkar ISO üzere teknolojileri de barındırıyor. Bu sayede 200 megapiksel boyutunda profesyonel fotoğraf elde edilebiliyor.

Sensör 1/1.4 inç boyutunda, bir akıllı telefon için epeyce büyük, lakin 200 megapiksel sensör için son derece küçük bir boyuta sahip.

Omnivision isimli bir firma da Şubat ayında 200 megapiksellik bir sensörü tanıtmıştı. Lakin Samsung’un yeni manzara sensörü çok daha yeterli özellikler barındırıyor. Samsung tasarladığı manzara sensöründe “Süper QPD” teknolojisi ile birlikte daha süratli ve daha gerçek otomatik odaklama sağlayan tek bir lens kullanıyor.. Ayrıca, daha yeterli düşük ışık kapasitesi için daha gelişmiş bir donanıma sahip.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflara ek olarak, neredeyse full frame çekim yapılırken 30 fps’de 8K ve 120 fps’de 4K görüntü çekilebiliyor. Son olarak, birden fazla akıllı telefon sensörünün 12 bit derinliğini dört katına çıkaran 14 bit renk derinliği (4 trilyon renk) sunuyor.

Samsung seri üretime bu yıl başlayacak ve muhtemelen 2023’te sensörü kullanan 200 megapiksel telefonlar piyasaya sürecek.

Şu anda Xiaomi üzere markaların 100 megapiksel olarak tanıttığı telefon kameraları, aslında daha düşük imaj yakalayabilen imaj sensörüne sahip. Xiaomi bu fotoğrafları yazılımla büyütüyor. Bu nedenle zoom yapıldığında bozulmalar çok fazla olabiliyor. Samsung ise artık 200 megapiksel fotoğrafın donanımsal olarak çekilmesini mümkün kılacak.

Samsung’un yeni kamerasının bilhassa yayıncılıkta çığır açabilecek bir potansiyeli bulunuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.