Sri Lanka, IMF ile anlaştı: 2,9 milyar dolarlık kredi mutabakatına vardı

Sri Lanka‘daki IMF grubundan yapılan açıklamada, 4 yıl içinde 2,9 milyar dolar kredi sağlamak üzere Sri Lanka ile “personel seviyesinde bir anlaşmaya” varıldığı belirtildi.

Açıklamada, ön mutabakatın onaylanmasının IMF idaresi ve idare heyetinin onayına tabi olduğu ve Sri Lanka makamlarının evvelden kararlaştırılan tedbirleri takip etmesine bağlı olduğu kaydedildi.

Borçların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve finansman açıklarının kapatılması için Sri Lanka’nın alacaklılarından borç indirimi ve çok taraflı ortaklardan ek finansman gereksinimi duyacağına dikkat çekilen açıklamada, “(Kredi dayanaklı ekonomik programı) Ekonomiyi istikrara kavuşturmayı, Sri Lanka halkının geçim kaynaklarını muhafazayı, ekonomik güzelleşme için taban hazırlamayı ve sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıyeten, ülkede enflasyonun yüzde 60’ı aştığı vurgulanırken Sri Lanka iktisadının yüzde 8,7 daralmasının da beklendiğine işaret edildi.

Sri Lanka’nın toplam dış borcu 51 milyar doları aşarken bu yıl vadesi dolan yaklaşık 7 milyar dolarlık borcunu ise süreksiz olarak temerrüde düşürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.