Suudi yetkililer ‘eşcinselliği özendiriyor’ diyerek gökkuşağı renkli oyuncakları topladı

Daha evvel birçok sinema ve animasyona ‘eşcinselliği özendirdiği’ gerekçesiyle yasak koyan Suudi Arabistan idaresi, artık de gökkuşağı renkli oyuncaklara savaş açtı.

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, dükkanları tek tek dolaşıp gökkuşağı renkli oyuncak ve çocuk kıyafetlerini ‘eşcinselliği özendirdiği’ argümanıyla raflardan topladı.
BBC Türkçe’nin haberin nazaran, toplanan eserler ortasında saç tokaları, t-shirtler, şapkalar, kalem kutuları ve çeşitli oyuncaklar var.
Bir yetkili gökkuşağının renklerini barındıran bu eserlerin “İslam inancına, toplumsal ahlaka alışılmamış olduğunu ve gençleri hedefleyerek eşcinselliği özendirdiğini” söyledi.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığı da eserlere el konulması manzaralarını Twitter üzerinden, eserlerin “sapkınlığa davet eden ve sağ duyuya aksi düşen sembol ve simgeler” içerdiği notuyla paylaştı. Ayrıyeten bu eserleri satan dükkanlara ceza verileceği de belirtildi.

Aralık ayında da Katar’da da gökkuşağı renklerindeki oyuncaklar “İslami pahalara aykırı düşen semboller içerdikleri” gerekçesiyle toplatılmıştı.

Ülkede Nisan ayında da Doctor Strange in the Multiverse of Madness sineması emsal münasebetlerle gösterime sokulmamıştı. Sinemanın imalcisi Disney, Suudi yetkililerin “LGBTİ referanslar barındırdığını” tez ettiği kısımları kesmeyi reddetmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.