Türkiye, Arnavutluk’a Osmanlı Arşivinden 1 milyondan fazla doküman bağışladı

Arnavutluk Arşivler Genel Müdürü (DPA) Ardit Bido, gazetecilere yaptığı açıklamada, temsil ettiği kurumun İstanbul merkezli Osmanlı Arşivlerinden 1 milyonu aşkın evrakla zenginleştiğini söyledi.

Bağışın, Arnavutluk Arşivlerinin birkaç yıllık gayretleriyle iki kurum ortasındaki arşiv evrakların değişimi mutabakatı kapsamında gerçekleştiğine işaret eden Bido, “Daha evvel 2015 ve 2020’de, İstanbul’daki arşiv, 5 bin ile 350 bin yaprak doküman bağışında bulunmuştu. Bunların ortasında nizamnameler, fermanlar, İsmail Kemali’nin biyografik bilgileri ve Ali Paşa ile ilgili dokümanlar vardı.” diye konuştu.

Bido, Osmanlı periyoduna ilişkin Arnavutluk ve Arnavutlarla ilgili tüm arşiv evraklarının artık ülkesine iade edildiğini vurguladı.

Öte yandan, temin edilen dokümanların Arnavutların Osmanlı Devleti genelindeki siyasi ve toplumsal faaliyetlerini kapsadığı bildirildi. Dokümanlar ortasında çeşitli şahsiyetlerin kararları ve nişanları, Avlonya ve Üsküp kentlerinde Arnavutça eğitim verildiğine dair deliller, Arnavut nüfuslu kentlerdeki yöneticilere ait bilgiler, bölgedeki dini omurdaki gelişmelere ait dokümanlar bulunuyor.

DPA yetkilileri, evrakların daha fazla araştırma yapabilmek için itici güç olacağına işaret ederek Osmanlı devrinden bağımsızlık ilanına kadar Arnavutluk ve Arnavutların genel faaliyetlerine ışık tutacağını kaydetti.​​​​​​​

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.