Türkiye Fırıncılar Federasyonu Lideri Balcı’dan “ekmek fiyatı” açıklaması

Başkan Balcı, Samsun’da bir otelde düzenlenen “Mesleki Kıymetlendirme ve İstişare Toplantısı”nda, ekmek fiyatlarına ait değerlendirmelerde buldu.

Son vakitlerde kamuoyunda gündeme gelen “İstanbul’da ekmek 5 lira oldu” konusuna değinen Balcı, “Geçen hafta İstanbul’un 3 ilçesinde ekmek 5 lira uygulaması başladı. Yasal olmayan uygulamanın yanlışsız olmadığını tabir ettik. Türkiye’de azami ekmek kilogram fiyatı 20 lira. Siz 200 gram ekmeği 5 liradan satarsanız bu, 20 liranın üzerinde bir fiyat oluyor. Meslektaşlarımızın bu yanlıştan döneceğini, yasal olmayan bu uygulamanın sürdürülebilir olmayacağını söz etmiştik. Bu hafta prestijiyle bu yanlıştan döneceklerini söylemiştim. Yapılan çalışma sonucunda bu 3 ilçede 5 lira uygulaması son bulmuş oluyor pazartesi gününden itibaren diye konuştu.

Bazı vilayetlerde gram farklılığından ötürü fiyatın farklı olabileceğini lakin katiyetle Türkiye’nin hiçbir yerinde kilogram fiyatının 20 liranın üzerine çıkmayacağını vurgulayan Balcı, şöyle devam etti:

“Tüm Türkiye’de olduğu üzere bu 3 ilçede ve İstanbul’un tamamında ekmek kilogram fiyatı, azami 20 liranın üzerinde olmayacak. Şubat ayında, ‘Ekmek fiyatı 6 lira, 7 lira, 10 lira olacak’ söylentileri ve halkımızı huzursuz edecek tabirlerin gerçek olmadığını görmüş oluyoruz. Haziran ayının ortasındayız. Ekmek en ucuz temel besin unsuru. Bunun bu türlü devam edebilmesi ve bu sürecin süreksiz olduğunu düşündüğümüzden ötürü fırıncı esnafımız gerekli hassasiyeti, fedakarlık yaparak gösteriyor.

Dolayısıyla bunun devamını sağlayabilmek için bugüne kadar ilgili bakanlıklarla daima diyalog halinde yapılması gerekenler yapıldı lakin temmuz ayında her ne kadar, ‘Gündemimizde 5 lira fiyat yok’ diyorsak da şayet çalışanların fiyatlarında, yani minimum fiyatta önemli değişiklik olması, elektrik fiyatlarında artış olması durumunda ekmek üreten işletmelere bir ayrıcalık tanımak gerekiyor. Bununla ilgili bugüne kadar olduğu üzere bakanlıklarla görüşmemiz olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.