Ukrayna: Rusya’nın Yılan Adası’ndan istekli olarak çekildikleri açıklaması ‘yalan’

Yermak, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Yılan Adası’nda artık Rus yok. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, kusursuz bir operasyonla onları kapı dışarı etti.” sözünü kullandı.

Rusya’da Yılan Adası’ndan çekilmelerinin uygun niyet jesti olarak sunulduğuna işaret eden Yermak, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Karadeniz’deki Yılan Adası’ndan istekli olarak çekilmesine ait açıklamasının “yalan” olduğunu savundu.

“Odessa bölgesi savunucularına minnettarım”

Ukrayna Genelkurmay Lideri Valeriy Zalujniy da Ukrayna ordusunun hücumlarına dayanamayan Rus birliklerinin Yılan Adası’nı terk etmek zorunda kaldığını belirtti.
Zalujniy, “Havadan ataklarımıza dayanamayan işgal birlikleri Yılan Adası’nı terk etti. Topraklarımızın stratejik açıdan kıymetli bir kısmını kurtarmak için azami tedbirler alan Odessa bölgesi savunucularına minnettarım.” sözlerini kullandı.
Genelkurmay Lideri Zalujniy, adanın kurtarılmasında kıymetli rol üstlenen Ukrayna yapımı “Bogdan” obüsünün tasarımcılarına ve imha araçları yardımında bulunan yabancı ortaklara teşekkür etti.
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Güney Ünitesi, daha evvel yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun başarılı operasyonu sonucunda Rusların iki hız teknesiyle Yılan Adası’nı terk ettiklerini bildirmişti.
Rusya Savunma Bakanlığı da âlâ niyet göstergesi olarak Yılan Adası’nda kendilerine verilen misyonları tamamladıklarını ve buradaki askeri birlikleri geri çektiklerini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.