Vahit Kirişçi’den Marmaris yangınıyla ilgili sabotaj açıklaması

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde Bördübet Koyu’nda başlayan orman yangını, rüzgarın da tesiri ile ilerlemeye devam ediyor.

Havadan ve karadan tüm takımların müdahalesine karşın bölgedeki şiddetli rüzgar söndürme çalışmalarını olumsuz etkiliyor.

Tarım ve Orman Bakanu Vahit Kirişçi, yangınla ilgili son durumu CNN Türk canlı yayına bağlanarak Ahmet Hakan’a anlattı.

Bakan Kirişçi, “Yangını birinci İHA’larımız sayesinde tespit ettik. Onun dışında gece görüşlü kulelerimiz var, biz teknolojiyi çok yeterli kullanıyoruz. Yangın denetim altına alınma aşamasında” dedi.

“Yangının saati ve üç farklı bulunuyor olması bizde de sabotaj kuşkularını uyandırıyor”

Ahmet Hakan’ın “Sabotaj kuşkusu üzerinde duruyor musunuz?” sorunu yanıtlayan Bakan Kirişçi, şu cevabı verdi:

“Bizim tabi bakanlık olarak ilgili olduğumuz bir alan değil. Lakin doğal ki her vatandaşımız üzere bizim de aklımıza geliyor. Niçin geliyor, işte  ben 20.02’de bu yangınla olan hadiseyi birinci farkediyorum, İHA’larımızdan kulelerimizden almış olduğumuz bilgi 20.02.

Şimdi Türkiye’nin batısında bir vilayet de olsa Muğla Marmaris’imiz sonuç itibariyle havanın kararmasına yakın olan saatler. Bu birincisi. İkincisi ise üç başka yerde bulunuyor olması bizde de bu kuşkuları uyandırıyor.


“Ama delilimiz yok, araştırmalar sürüyor”

Ama elimizde rastgele bir kanıt yok. İlgili ünitelerimiz bu bahse ait araştırmaları yapıyorlar. Bizim Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu mevzuda bir cümle kurmamız çok yanlışsız olmaz, zira elimizde bir kanıt yok”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.