Yalova’da üretilen sabunlara Kovid-19’la yurt dışından talep arttı

Anne ve babasıyla konutlarının mutfağında başladıkları sabun üretimini tabiattan temin ettiği kükürt, bitki, yaprak, bal, süt üzere eserlerle çeşitlendiren Koray Erten, aile yadigarı işi geliştirdi.

Termal ilçesinde kurduğu işletmede yıllık 70 bin adet sabun üreten Erten, Kovid-19 salgınının akabinde bilhassa yurt dışından olan talebin artmasıyla üretim kapasitesini 150 bin adede çıkardı.

Girişimci Erten, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Irak ve Katar’ın ortalarında olduğu 29 ülkedeki birtakım mağazalar, bayiler ve dağıtıcılara sabun gönderiyor.

Annesi ve babası geçen yıl aralık ayında iki gün ortayla vefat eden Erten, 15 kişi istihdam ettiği fabrikasında çalışmalarını sürdürüyor.

“Sabuncu Baba” markasıyla üretimi sürdüren Erten, AA muhabirine, ülkelerin taleplerine yetişmek için üretimi artırdıklarını söyledi.

Kovid-19 sonrası paklık ve hijyene verilen kıymetin arttığını tabir eden Erten, “Kültürümüzde sabun tüketimi var fakat yurt dışında da ağır halde tüketim arttı. Yüzde 100 doğal ve el imali olan sabunlarımızı bu müşterilerimize yetiştirmeye çalışıyoruz. Şu anda Avrupa ülkelerine ağır bir biçimde gönderim yapıyoruz. Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Hollanda’ya eserlerimiz gidiyor. Tıpkı vakitte ABD, Çin üzere ülkelere, Dubai’ye de sabunlarımızı gönderiyoruz.” diye konuştu.

“Kapasitemizi artırarak müşterilerimize vaktinde eser gönderiyoruz”

Erten, 70 farklı eserden binin üzerinde çeşitte ürettikleri el üretimi sabunlarına ilginin ağır olduğunu bildirdi.

Keçi sütlü, eşek sütlü, ballı, kaymaklı ve kabak lifli sabunlarının tanınan olduğunu anlatan Erten, şöyle konuştu:

“Bu eserlere ilgi her geçen gün artıyor. Bu işe 30 yıl evvel konutumuzun mutfağında başladık. O vakit doğal sabuna ilgi bu kadar yoktu. Vakit geçtikçe kimyasal eserlerden uzaklaşıp doğal eserler kullanmaya başladıkça doğal sabunların değeri bilinir oldu. Vakitle ihracatımız başladı. İhracat yaptığımız ülkelerde de müşteri sayımız arttı. İhracat yaptığımız ülke sayısı günden güne artıyor. Biz de kapasitemizi artırarak müşterilerimize vaktinde eser göndermeye efor gösteriyoruz.”

Koray Erten, sabunlarında hayvansal yağ, paraben ve kimyasal içerik bulunmadığına dikkati çekerek, eserlerin büsbütün sıfır atık prensibiyle üretildiğini vurguladı.

Son periyotlarda tanınan olan doğal kabak lifinden sabun da yaptıklarını belirten Erten, şunları kaydetti:

“Kabak lifleri, büsbütün toprakta yetişen yüzde 100 doğal bir unsurdur. Kabak, toprakta yetişip dışındaki kabuk kuruduğunda olağanda insanların banyoda kese yapabileceği bir eser haline geliyor. Dünya tarihine baktığımızda da en eski masaj eseri. Biz de bunu biraz daha modernize ederek sabunla birleştirdik. Bu eserde de yüzlerce çeşidimiz var. Bunlardan aloe vera, ballı, sütlü, güllü, mango, şeftali, portakal üzere eserlerin lifli olanlarını da yapıyoruz. Bu lifli eserler çok ilgi görüyor ve biz de bu siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Lifli olan sabunlarımıza genelde Orta Doğu ülkeleri daha çok ilgi gösteriyordu ancak sonrasında beklenmedik halde ABD’den de ağır talep gelmeye başladı. Oradaki müşterimize de kestirimi teslim müddetleri veriyoruz zira siparişler çok gelmeye başladı.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.