YouTube’dan palavra haberlerle ilgili harekete geçti

YouTube, palavra haberlerle çaba kapsamında dezenformasyon teknikleriyle ilgili kullanıcılarına eğitim maksatlı reklam görüntüleri gösterme kararı aldı.

Karar, Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmanın sonucunda verildi. Araştırmacılar, eğitici görüntülerin insanların manipülatif içeriği tespit etme marifetlerini artırdığını ortaya koydu.

İlk evrede Ukraynalı göçmenlerle ilgili palavra haberlerle çaba gayesiyle Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da gösterime başlayacak olan görüntüler için Google da “Sosyal medyanın yanlış bilgilerin yayılmasını önlemede tesirli bir rol oynayabileceğini kanıtlayan araştırma heyecan verici” açıklaması yaptı.

“Gerçeği evvelce gösterme” ismi verilen çalışma, insanların dezenformasyona maruz kalmadan evvel bunun nasıl üretilip yayıldığını öğrenmeleri halinde palavra haberlerin nasıl etkisiz kaldığını ortaya koydu.

Videolar 5,4 milyon şahsa izletildi. Bu şahıslardan 22 bini daha sonra bir ankete katıldı.

BBC’de yer alan habere nazaran araştırmacılar, görüntü izleyen bireylerin, palavra haber yayan bir içerikteki “dezenformasyon tekniklerini çabucak tespit ettiğini, sağlam ve emniyetli olmayan bilgi kaynakları ortasında kolaylıkla ayrım yapabildiğini ve bilgiyi paylaşıp paylaşmama konusunda daha yanlışsız karar verebildiğini” gördü.

Araştırma, YouTube’un da sahibi olan Google’la ortak olarak yapıldı. Sonuçlar ayrıntılı olarak Science Advances isimli bilim mecmuasında yayımlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.