Zelenskiy: Rusya, terör devleti olarak tanınmalı

Ukrayna başkanı Zelenskiy, Olenivka’da 50 Ukraynalı savaş esirinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan hücuma ait olarak “Dünya gerçekleri görüyor. İşgalciler tarafından işlenen bu cürümle ilgili tüm kanıtlar toplanacaktır” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Olenivka’daki akına ait Rusya’yı suçlayarak, Rusya’nın terör devleti olarak tanınması gerektiğini belirtti.

Olenivka’da 50 Ukraynalı savaş esirinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan hücuma ait açıklama yapan Zelenskiy, “Dünya gerçekleri görüyor. İşgalciler tarafından işlenen bu kabahatle ilgili tüm kanıtlar toplanacaktır. Bu saldırıyı kim onayladı, kim örgütledi, kim uyguladı hepsi bulunacaktır” dedi.

Zelenskiy, Rusya’nın bir terör devleti olarak tanınması gerektiğini söz ederek, “Terör devletine karşı dünya toplumu tarafından yasal adımlar atılmalıdır. Bu toplu katliam için siyasi telaffuz seviyesinde kınama kâfi değildir. Bundan sonra teröristle nasıl bir bağlantı olabilir? Bu türlü bir ülke ile ne çeşit bir iş yapılabilir? Rusya’nın bir terör devleti olarak resmen yasal olarak tanınması, bilhassa ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından tanınması, siyasi bir jest olarak değil, özgür dünyanın tesirli bir savunması olarak gereklidir” diye konuştu.

RUSYA’DAN SORUŞTURMA DAVETİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Olenivka’daki akının sorumlularının ABD ve Ukrayna olduğunu savunmuştu.

Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada ise Birleşmiş Milletler ve Memleketler arası Kızılhaç Komitesi’nden yetkililerin, Olenivka’daki akına ait tarafsız bir soruşturma yürütmeleri için davet edildiği duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.