Zeugma Mozaik Müzesi 11 yıldır bölge turizmine katkı sunuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı, resmi açılışı 9 Eylül 2011’de yapılan Zeugma Mozaik Müzesi, 25 bini kapalı olmak üzere 30 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri sayılıyor.

AA’da yer alan habere nazaran; başta Çingene kızı mozaiği, Mars heykeli, Roma devrine ilişkin çeşmeler ve Fırat Irmağı kenarındaki villalarda bulunan mozaiklerin sergilendiği müzede,Çingene kızı mozaiğinin ABD’den 52 yıl sonra Türkiye’ye iadesi sağlanan 12 kesimi da yer alıyor.

2 milyon 271 bin ziyaretçiyi ağırladı

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne sahip olan ve Roma imparatorluk periyodunda sanatın ulaştığı tepe noktanın örneklerinin görüldüğü müze, kurulduğu 2011’de 71 bin 323 ziyaretçi ağırlarken bu sayı 2022’nin 8 ayında 250 bin oldu. Zeugma Mozaik Müzesi kurulduğu günden bu yana ise 2 milyon 271 bin 853 ziyaretçiye kapılarını açtı.

“Dünyanın en fazla renk skalası olan müzelerinden”

Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, Zeugma Mozaik Müzesi’nin ülkenin en değerli müzelerinden biri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 7 bin metrekarelik mozaiklerin sergileme alanıyla dünyanın en büyük sergileme alanına sahip mozaik müzesi olduğunu tabir eden Çomak, şunları kaydetti:

“Müzemize bilhassa yurt dışından gelen çok ağır bir ziyaretçi kitlesi gördük. Zira Çingene kızı üzere çok kıymetli marka kıymetine sahip bir mozaiğe sahip. Yeniden bronzdan yapılmış Mars Heykeli, Okeanos ve Tethys mozaiği, Poseidon üzere bilhassa Roma ve Yunan mitolojisinde çok kıymetli yeri olan mozaiklerin sergilendiği bir müze. 13 farklı renk skalasıyla dünyanın en fazla renk skalası olan ve lejyonların yaşadığı villalardan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği bir müze. Zeugma Mozaik Müzesi bölgeye çok şey katıyor.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.