Zuckerberg servetinin yarısını kaybetti, kripto paradan çekiliyor

Kurulduğu günden bu yana tartışmaların odağı olan Facebook’un tartışmaların odağındaki sahibi Mark Zuckerberg, son devirde dijital varlık piyasasına girerek bilhassa kripto paralar ve metaverse varlıkları üzerine çalışmalar sürdürmeye tartı verdi.

Şirketinin ismini Meta Platforms olarak değiştiren Zuckerberg’in bu atakları ona değerliye mâl oldu. Servetinin yarısını kaybeden Zuckerberg kripto para piyasalarından büsbütün çekilme kararı aldı.

Zuckerberg, Novi ismi verilen kripto para cüzdanını kapatma kararı aldı.

FİŞİNİ ÇEKTİ

shiftdelete.net’ten Ömer Dursun’un haberine nazaran, Meta’nın son duyurusunda Novi uygulaması ve WhatsApp’ın bir modülü olan Novi özelliği 1 Eylül’den itibaren kullanılamayacağı açıklandı.

21 Temmuz tarihinden sonra cüzdanlara para eklemesi yapılamayacak ve kullanıcıların kripto paralarını büsbütün çekmeleri istendi.

DİĞER ESERLERDE KULLANACAK

Meta, Novi hizmetini kapatıyor olsa da, projeyi tam olarak iptal etmiyor. Kripto para cüzdan teknolojisini metaverse geliştirme üzere gelecekteki başka eserlerde kullanmayı planladığını söyledi. Şirket sözcüsü Bloomberg’e yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Meta’yı blockchain üzerinde oluşturmak ve dijital koleksiyonlar üzere yeni eserler sunmak için bu alandan esasen yararlanıyoruz. Bu teknolojilerin metaverse’e getirebileceği kıymet konusunda çok optimist olduğumuz için, web3’te bizden daha fazlasını göreceksiniz.”

Meta’nın kripto para ve cüzdan projeleri aslında son yıllara damgasını vurmayı başardı. Daha evvel Diem isimli (ilk ismi Libra’ydı) dijital varlığını sunan ve kısa müddette başarısızlığını kabul eden Meta, Diem Association’ı sattı ve takımını dağıttı.

Meta blockchain eserlerinden büsbütün uzaklaşmış değil. İlerleyen süreçte şirketin Facebook üzerinden NFT yayınlaması bekleniyor. Mayıs ayında başlatılan çalışmalara nazaran, NFT üretilmesine müsaade verileceği muhtemel beklentiler ortasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.