ABD el koyduğu İran’a ait mermileri Ukrayna’ya gönderdiğini açıkladı

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararını ihlal ederek, Yemen’deki Husi milislere gönderdiği düşünülen 1,1 milyon mermiye aralıkta ABD tarafından el konulduğunu anımsatan Jean-Pierre, bu mühimmatın Ukrayna’ya verildiğini doğruladı.

“ABD İRAN’DAN YEMEN’DEKİ MİLİTAN GRUPLARA GİDEN MÜHİMMATLARA EL KOYDU”

Jean-Pierre, “ABD Merkez Komutanlığı’na bağlı deniz kuvvetleri, uluslararası hukuku ihlal ederek İran Devrim Muhafızları’ndan Yemen’deki militan gruplara giden bu mühimmatlara el koydu.” dedi.

İran’ın bu hareketinin, BM Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararının ihlali olduğunu belirten Jean-Pierre, “Ukrayna’nın tiranlığa karşı özgürlük mücadelesini desteklemek ve İran’ın bölgede ve ötesinde istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini engellemek için adımlar atmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

ABD’NİN UKRAYNA’YA VERDİĞİ SÖZ

Jean-Pierre, Ukrayna’ya yaptığı mühimmat yardımının ABD’nin bu konuda verdiği sözün arkasında durduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, İran tarafından Yemen’e gönderildiği tespit edilen 1,1 milyon merminin aralık ayında yelkenli, ahşap bir gemide ele geçirildiği ve 7,62 milimetrelik mermilerin “Ukrayna’ya nakledildiği” bildirilmişti.

CENTCOM, ABD’nin mühimmatların mülkiyetini, 20 Temmuz’da Adalet Bakanlığı’nın müsadere kararıyla kazandığını kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx