Eğitimci Aydoğan: Özel okul teşviklerİ yoksul çocuklara harcanabilir

Eğitim-Sen’in eski Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Gazeteci Semra Topçu’nun “Yaşasın Çocuklar” programının ikinci bölümünde, 2014’ten bugüne özel okul sahiplerine aktarılan ve yüz milyonlarca lirayı bulan teşvik kaynaklarının sonlandırılarak kamusal eğitim için aktarılabileceğini söyledi.

Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalında yayınlanan “Yaşasın Çocuklar” programının ikinci bölümünde çocuk yoksulluğu işlendi. Eğitim-Sen’in eski Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Topçu ile Menekşe Tokyay’ın sorularını yanıtladı.

Feray Aytekin Aydoğan, “Çocuklara bir yemeği bile ulaştıramayacak kadar kaynakları tüketmiş durumda değiliz, ama burada bir tercihle karşı karşıyayız” dedi. 2014’ten bugüne özel okul sahiplerine aktarılan ve yüz milyonlarca lirayı bulan teşvik kaynaklarının sonlandırılarak kamusal eğitim için aktarılabileceğini söyleyen Aytekin, ayrıca MESEM’leri teşvik etmek için patronlara verilen asgari ücret desteğinin çocukların örgün eğitim içerisinde kalmasını sağlamak ve bu kamusal kaynağın bedava işgücü haline getirilmesini önlemek üzere kullanılmasını önerdi.

Feray Aytekin Aydoğan, “Kamusal eğitim kamusal bir haktır ve sadece alan bilgisine sahip eğitim emekçileri eliyle yürütülmelidir. Hiçbir STK, eğitim alanında faaliyet yürütmemelidir, yoksa çok ciddi travmalar doğurabilir. Yurtlara manevi danışman ataması yapıldıktan kısa süre sonra artarda intiharlar yaşanıyor. Psikolojik danışmanlık ve rehberler, mutlaka eğitim emekçileri ve rehber öğretmenler eliyle yapılmalıdır” dedi.

ANKA’nın aktardığına göre, gazeteci-çocuk hakları uzmanı Menekşe Tokyay ise, “Dağcılıkta yürüyüş temposu ekibin en yavaş yürüyen kişisine göre ayarlanır. Resmi rakamlara göre 10 milyon çocuğu yoksulluk çektiği bir ortamda odağın da toplumdaki en kırılgan kesimlere göre yeniden belirlenmesi gerekiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx