Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan 500 ve 100 TL’lik Banknot Çağrısı! Neyi bekliyorsunuz?

Türkiye’de en büyük banknot 200 TL. Paranın değerinin düşmesiyle 200 TL yeni 20 TL olarak adlandırılıyor. Enflasyonun da yüksekliği nedeniyle satın alma gücü de neredeyse 20 TL ile eşitlendi.

Ekonomistler 500 ve 1000 TL’lik banknotların basılmasının kaçınılmaz olduğunu uzun süredir belirtiyor.

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşçu, katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamada banknotların basılması için hazırlık yapıldığını ancak seçim sonrasına ertelendiğini belirmişti.

Babuşçu, “Banknot hazırlıkları yapılmıştı fakat seçimler nedeniyle çıkması ertelendi. Seçim sonrasına kalmıştı. Tabii genel seçim sonrası, bir de yerel seçim girdi araya. Yerel seçimin arkasından ben hala aynı iddiadayım. Yani önümüzdeki Nisan, Mayıs, Haziran aylarında… Yerel seçimden sonraki 3 ay içerisinde 500’lük ve 1000’lik banknotlar çıkacak diye düşünüyorum” demişti.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 500 TL ve 1000 TL’lik banknotların basılması için çağrıda bulundu.

Demirtaş “Uzun süredir çağrıda bulunuyorum: 500 ve 1000 TL’lik banknot basın diye. Seçim sonrası zaten MECBUR yapacaksınız. Neyi bekliyorsunuz?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx