Ülke genelinde ortak sınavlar yapıldı… 6’ıncı sınıflara ‘TOGG’ sorusu

Geçtiğimiz aralık ayında 6 ve 9’uncu sınıflara ülke genelinde düzenlenen ortak sınavların ikincisi tüm Türkiye’de aynı saatte uygulandı. Sınavın ilk ayağı 26 Mart’ta 6’ncı sınıflara Türkçe, 9’uncu sınıflara Türk dili ve edebiyatı derslerinden düzenlendi. Aynı sınıf düzeylerine 27 Mart’ta düzenlenen ve 40 dakika süren matematik sınavlarıyla da ortak sınavlar sona erdi. Ülke genelinde saat 09.40’ta başlayan matematik sınavları saat 10.20’de tamamlandı. 6’ncı sınıflara açık uçlu 10 soru sorulduğunu ve her sorunun 10 puan olduğunu dile getiren ortaokul yöneticileri sınavı şöyle yorumladı:

CEVAPLARI NET SORULAR VARDI
“Geçtiğimiz dönem yapılan matematik sınavından daha kolaydı diyebiliriz. Öğrenciler, sınav kağıdında soruların altında yer alan boş kısımlarda işlem yaptı. Cevapları çok net sorular vardı. TOGG ile ilgili bir soru da soruldu. Soruda ‘Türkiye’nin otomobili TOGG sabit hızla 2 saate 180 kilometre yol gidiyor. Buna göre, TOGG’un gittiği yolun geçen süreye oranını metre bölü saniye cinsinden bulunuz’ denilmişti. Matematik dersine ilgili ve çalışan öğrenciler sınavı rahatlıkla tamamladıklarını söyledi. Ortalama seviyedeki öğrenciler de sınavın çok zor olmadığını dile getirdi.”

GEÇEN SINAVDAN DAHA KOLAYDI
9’uncu sınıf öğrencilerine matematik dersinden 8 soru sorulduğunu ve 4 sorunun 10’ar, kalan 4 sorunun ise 15’er puan değerinde olduğunu dile getiren Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Taşçı, “Soruların hepsi açık uçluydu. Öğrenciler Türk dili ve edebiyatı dersinde olduğu gibi burada da cevaplarını kendi yazdı. Matematik öğretmenlerimiz sınavın ilk döneme göre daha kolay olduğunu ve öğrencilerin gördükleri konular özelinde soruların çıktığını söyledi. Öğretmenlerimiz, özellikle sınavda yer alan 4 sorunun rahatlıkla çözülebileceğini dile getirdi” dedi.

SONUÇLAR E-OKUL’DA
Öğrencilerin açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar, öğrenci bilgileri gözükmeyecek şekilde puanlayıcı öğretmenin önüne gelecek ve öğretmen puanlama anahtarına göre öğrenci cevabını puanlayacak. Aynı öğrencinin cevabı başka bir ildeki öğretmen tarafından bir kez daha puanlanacak ve iki öğretmenin aynı puanı vermesi durumunda öğrencinin puanı belirlenmiş olacak. İki öğretmenin farklı puan vermesi durumunda ise öğrencilerin cevabı soruları hazırlayan ekipte yer alan üst puanlayıcı tarafından puanlanacak. Puanlama 15-19 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Türkçe dersi 6’ncı sınıf ortak yazılı sınav sonuçları ‘ortakyazilisinav.meb.gov.tr’ adresinde okul müdürlüklerinin erişimine açılacak ve alan öğretmenlerince e-Okul sistemine işlenecek. Diğer derslerin ortak yazılı sınav sonuçları ise ilgili dersin öğretmenlerince e-Okul sistemine işlenerek öğrencilere bildirilecek. 8 ve 12’nci sınıfların ikinci ortak sınavları da 20-31 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx